Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կպատասխանի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը հունիսի 30-ի ՀԱԿ հանրահավաքում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նա նշել է, որ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը հաջորդեց նախագահի առաջարկությունների ինտենսիվ քննարկումը: Զուրաբյանը նաև ՀԱԿ անունից ներկայացրեց իշխանություններին ուղղված վեց կետից բաղկացած կոչը: Ընդդիմադիրները կոչ են անում դադարեցնել ՀԱԿ տեղեկատվական շրջափակումը, հանրահավաքների տրանսպորտային շրջափակումը, ինչպես նաև կասեցնել «ոստիկանության ու Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀԱԿ և իշխանությունների երկխոսության մասին կեղծ լուրերի տարածումը»: Բացի այդ, նշվում է նաև, որ իշխանությունները թերի քայլերից պետք է անցում կատարեն բանակցությունների ամբողջական փաթեթի ձևավորմանը, որ երկխոսությունը չի կարող երկար տևել և, որ «երկխոսության միակ արդյունքը կարող են լինել համակարգային փոփոխությունները, որոնց արդյունքում պետք է ձևավորվի օրինական իշխանություն»:
Հունիսի 17-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀԱԿ-ի հետ սկսված երկխոսության վերաբերյալ: Նախագահի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Եթե ՀԱԿ-ին մեր ժողովրդի հոգսերի և մեր երկրում առկա բազմաթիվ խնդիրների շարքում սոսկ ընտրություններն են հետաքրքրում, ապա ԱԺ նախագահը պատրաստ է անձամբ ընդունել ներկայացուցիչների այդ քաղաքական կառույցի ղեկավար կազմից և լսել նրանց: Եթե, այնուամենայնիվ, առաջ կքաշվեն նաև առաջարկություններ, որոնք ուղղված կլինեն մեր տնտեսության վերելքին և երկրում առկա սոցիալական խնդիրների լուծմանը, ապա վարչապետն անձամբ է պատրաստ ընդունել և քննարկել դրանք: Հանրապետության նախագահի միջամտությունը պահանջող հարցերի առկայության դեպքում նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը կարող է ընդունել և քննարկել:

24 Июнь 2011 - 11:09 AMT
Лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян даст ответ на заявление президента Армении Сержа Саргсяна во время своего выступления на митинге АНК 30-ого июня. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор АНК Левон Зурабян. Он отметил, что после заявления Сержа Саргсяна, в АНК прошли интенсивные обсуждения предложений президента. Зурабян также представил от имени АНК шесть призывов к власти. В них, в частности, призывается прекратить информационную блокаду АНК, транспортную блокаду во время митингов, а также распространение “со стороны Полиции и Службы нацбезопасности ложных слухов о диалоге властей и АНК”. Помимо этого, в них отмечается, что властям надо перейти от полушагов к формированию полноценного формата переговоров, что диалог не может длиться долго, и что “единственным результатом диалога могут быть системные изменения, которые скорейшим образом должны привести к формированию законной власти”.
17 июня президент Армении Серж Саргсян в своем заявлении призвал АНК отказаться от ультиматумов и продолжить начатый процесс политического диалога с властями. “Если АНК, среди забот нашего народа и многочисленных существующих в нашей стране проблем, интересуют лишь выборы, то председатель НС готов лично принять представителей из руководящего состава этой политической структуры и выслушать их. Если, тем не менее, будут выдвинуты также предложения, которые будут направлены на подъем нашей экономики и решение существующих в стране социальных проблем, то Премьер-министр лично готов принять и обсудить их. В случае наличия вопросов, требующих вмешательства президента Республики, руководитель Администрации президента может принять и обсудить их. А если вместо неприемлемых переговоров Армянский национальный конгресс действительно готов продолжать диалог по широкому кругу важнейших вопросов, касающихся вектора развития страны, внешней и внутренней политики и имеет желание это осуществить только посредством четко назначенных людей, то представители коалиционных партий могут сесть за стол обсуждений. Политическая коалиция готова к подобным обсуждениям со всеми политическими силами, которые имеют конкретные предложения”, – говорится в заявлении президента.