24 Հունիս 2011 - 12:11 AMT
Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանն ու «HSBC Բանկ Հայաստանը» որոշել են միասին հաղթահարել «կադրային սովը»
Հունիսի 24-ին Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում տեղի ունեցավ «HSBC Բանկ Հայաստանի» անունը կրող լսարանի բացումը: 8 օրում վերանորոգված լսարանը հագեցած է արդի էլեկտրոնային միջոցներով, որոնք նախատեսված են ուսուցման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման համար: Լսարանի պատերը ներկվել են HSBC-ի բանկը խորհրդանշող գույներով:
Ինչպես ասել է համալսարանի ռեկտոր Ժոել լը Մորզելեկը, իր ղեկավարած հաստատությունը համագործակցում է մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ, ինչը թույլ է տալիս պրակտիկա կազմակերպել ուսանողների համար: Ըստ նրա, համագործակցության շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ «HSBC Բանկ Հայաստանը» կարող է օգտագործել լսարանը կրթական ծրագրերի ու սեմինարների անցկացման համար: Ժոել լը Մորզելեկը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը բանկի հետ դրական կլինի, առավել ևս, որ «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ուսանողական պրակտիկայի կազմակերպման լավ փորձ ունի:
Իր հերթին «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի անձնակազմի կառավարման դեպարտամենտի տնօրեն Էլվինա Աղաջանյանը նշել է, որ բանկի անձնակազմի 10 տոկոսը Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի շրջանավարտներն են: «Այսօրվա դրությամբ կա այսպես կոչված կադրային սովի խնդիր, ուստի մենք բարձր ենք գնահատում համալսարանի փորձը կրթական գործընթացում»,-ասել է նա: Մասնագետը հավելել է, որ Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի որոշ ուսանողներ այժմ պրակտիկա են անցնում բանկում: Էլվինա Աղաջանյանը նշել է, որ դա տևական համագործակցության սկիզբն է միայն:

24 июня во Французском университете Армении состоялась официальная церемония презентации аудитории, носящей имя ЗАО «HSBC Банк Армения». Отремонтированная за 8 дней аудитория оснащена современным оборудованием, которое предназначено для эффективной организации процесса обучения, и окрашена в цвета «HSBC Банк Армения».
Как сообщила ректор университета Жоель Ле Морзелек, руководимое ею учебное заведение ведет политику сотрудничества с представителями частного сектора, что позволяет организовать практику для студентов вуза. По ее словам, в рамках данного сотрудничества были достигнуты договоренности относительно того, что «HSBC Банк Армения» может использовать ее для проведения образовательных программ и семинаров. Жоель Ле Морзелек выразила надежду, что сотрудничество с банком будет носить продолжительный характер, тем более, что в ЗАО «HSBC Банк Армения» есть хорошие традиции студенческой практики.
В свою очередь, директор департамента управления персоналом ЗАО «HSBC Банк Армения» Эльвина Агаджанян отметила, что 10% персонала банка – это выпускники Французского университета Армении, более того, на сегодняшний день некоторые студенты проходят также практику в банке. «На сегодняшний день есть проблема так называемого кадрового голода, в силу чего мы высоко ценим опыт университета в образовательном процессе», – сказала она. Эльвина Агаджанян отметила, что это только начало сотрудничества, у которого есть долгий путь.