ԽՍՀՄ և ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր, դաշնակահար Կոնստանտին Օրբելյանը գտնում է, որ հայ էստրադայի երիտասարդ երգիչները հսկայական պոտենցիալ ունեն, սակայն նրանց երգացանկը վատն է: «Ես զարմանում եմ, երբ տեսնում եմ մեր հայ երգիչներին միջազգային մրցույթներում ելույթ են ունենում տարօրիակ երգացանկով», լրագրողներին ասաց Օրբելյանը: Պատճառը, ըստ կոմպոզիտորի, երաժշտական աշխարհում ոչ թե մասնագետների, այլ դիլետանտների առկայությունն է:
ԽՍՀՄ և ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր, դաշնակահար Կոնստանտին Օրբելյանը ծնվել է 1928 թ-ին Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքում: 1956թ-ից սկսած նա շուրջ երեք ու կես տասնամյակ ղեկավարել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբը: Այդ տարիներին նա բազմաթիվ երգեր է գրել էստրադային և ջազ կատարողների համար: Նա գրել է նաև գործիքային ստեղծագործություններ: Օրբելյանի երգերով են Ռուսաստանում հայտնի մի շարք երգչուհիներ` Ալլա Պուգաչովան, Լարիսա Դոլինան, Իրինա Պոնարովսկայան սկսել են իրենց ստեղծագործական ուղին: Քչերին է հայտնի, որ Օրբելյանը գրել է նաև բալետ և սիմֆոնիա: Այժմ նա բնակվում է ԱՄՆ-ում:

24 Июнь 2011 - 14:19 AMT
Народный артист СССР и РА, композитор, пианист Константин Орбелян считает, что у армянских певцов есть необходимый потенциал, но у них очень плохой репертуар. “Я удивляюсь, когда наши певцы выходят на сцены международных конкурсов с сомнительным репертуаром”, – сказал журналистам Орбелян. Причина, по мнению композитора, кроется в том, что в нашем музыкальном искусстве вместо профессионалов работают дилетанты.
Народный артист СССР и РА, композитор, пианист Константин Орбелян родился в 1928 году в городе Армавир в России. Начиная с 1956 года, около тридцати пяти лет он руководил Государственным эстрадным оркестром Армении. В эти годы им было написано огромное количество песен для эстрадных и джазовых исполнителей. Орбелян сочинял и инструментальные произведения. Исполнением его песен началась певческая карьера таких знаменитых российских певиц, как Алла Пугачева, Лариса Долина, Ирина Понаровская. Мало кому известно, что Константин Орбелян сочинял также музыку к балетам и симфонии. В настоящее время композитор проживает в США.