Կազանը բեկումնային չեղավ, որովհետեւ, Ադրբեջանը պատրաստ չեղավ ընդունել եռանախագահների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակը: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանելով հունիսի 24-ին Կազանում կայացած եռակողմ հանդիպումը ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ:
Ինչպես նշում է Նալբանդյանը, Հանրապետության նախագահը Ստրասբուրգում հայտարարել էր, որ կարելի է Կազանում դրական արդյունքներ, առաջընթաց ակնկալել, եթե Ադրբեջանը նոր փոփոխություններ չառաջարկի, սակայն արդյունքներն այլ են Ադրբեջանի պատճառով:
«Դովիլում եռանանագահող երկրները կոչ էին արել նախագահներին համաձայնության գալ Կազանում: Նախագահների հետ հեռախոսազրույցներում նախագահ Օբաման էր նույն կոչն արել: Նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզին ուղերձներ էր հղել նախագահներն:
Սակայն ադրբեջանական կողմը մոտ մեկ տասնյակ փոփոխություններ առաջարկեց, եւ դա էր պատճառը, որ Կազանի հանդիպումը բեկումնային չեղավ:
Ամեն դեպքում, հանդիպումը, կարծում եմ, օգտակար էր այն իմաստով, որ շարունակվեցին մանրամասն քննարկումները: Եվ կարեւորն այն է, որ Նախագահ Մեդվեդեւը, որը վերջին երեք տարվա ընթացքում մեծ ներդրում է ունեցել այս գործընթացում, իր պատրաստակամությունը հայտնեց շարունակել ջանքերը՝ սկզբունքների համաձայնեցման եւ դրանց շուրջ վերջնական համաձայնություն ձեռք բերելու համար:
Կողմերի միջեւ վերջին երեք տարիների ընթացքում սա արդեն 12-րդ հանդիպումն էր: Բայց վերջին մեկ տարվա ընթացքում, այս սցենարը, երբ Ադրբեջանը, փաստորեն, նոր փոփոխություններով եւ առաջարկներով է հանդես գալիս, արդեն առնվազն չորրորդ անգամ է կրկնվում: Սա է իրականությունը:
Բայց շարունակելու ենք բանակցությունները, որովհետեւ կարգավորման համար այլ ճանապարհ չկա: Միայն խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով է հնարավոր լուծել հիմնախնդիրը»,- հայտարարել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը:
ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի գագաթաժողովը, որ կայացել է Կազանում հունիսի 24-ին, ավարտվեց առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների մասին պայմանավորվածությունների ձեռքբերման:Կողմերն առաջընթաց են արձանագրել այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Պետությունների ղեկավարներն արձանագրել են փոխըմբռնման ձեռքբերումն այն հարցերի շուրջ, որոնց լուծումը նպաստում է հիմնարար սկզբունքներին համաձայնելու համար պայմանների ստեղծմանը»,- ասվում է նախագահների հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է, որ հանդիպման մասնակիցները դիտարկել են հիմնարար սկզբունքների նախագծի համաձայնեցման նպատակով իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:

25 Июнь 2011 - 05:08 AMT
Выступая в ходе летней сессии ПАСЕ, президент Армении Серж Саргсян заявил, что от встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Казани можно ожидать положительных результатов и какого-то прогресса, если Азербайджан не выступит с новыми изменениями процесса. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя состоявшуюся в Казани 24 июля встречу глав трех государств. Однако, по его словам, Казанская встреча не стала переломной, Баку оказался не готовым принять предложенный сопредседателями Минской группы ОБСЕ окончательный вариант основных принципов урегулирования карабахского конфликта.
В Довиле президенты стран-сопредседателей МГ ОБСЕ призвали президентов Армении и Азербайджана прийти в Казани к соглашению. В ходе телефонных бесед с Саргсяном и Алиевым накануне Казанской встречи Обама и Саркози снова выступили с аналогичным призывом.
Однако азербайджанская сторона предложила в Казани около десяти новых изменений, и это стало причиной того, что встреча в Казани не стала переломной.
В любом случае, Эдвард Налбандян считает, что встреча была полезна с точки зрения продолжения детальных обсуждений. «Также важно то, что президент России Дмитрий Медведев, который в течение последних трех лет внес большой вклад в карабахский процесс, выразил готовность и дальше прилагать усилия, направленные на согласование принципов и достижения окончательного согласия по ним», – отметил глава внешнеполитического ведомства Армении. По его словам, это уже 12-ая подобная встреча за последние три года. Однако за последний год сценарий, согласно которому Азербайджан, фактически, выступает с новыми предложениями, разыгрывается по крайне мере в четвертый раз.
«Но мы будем продолжать переговоры, так как иного пути для решения проблемы нет. Только мирным путем, путем переговоров можно решить эту проблему», – сказал Эдвард Налбандян.
Прошедшая 24 июня в Казани встреча президентов Армении, России и Азербайджана завершилась без достижения договоренностей об основных принципах вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Стороны только констатировали прогресс на пути к этой цели.
"Главы государств констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых способствует созданию условий для одобрения основных принципов", – говорится в заявлении президентов. В документе сказано, что участники встречи рассмотрели ход работы, проводимой в целях согласования проекта основных принципов. Президенты Армении и Азербайджана выразили признательность лидерам России, США и Франции, которые являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ, "за их постоянное внимание к проблеме нагорно-карабахского урегулирования". Они высоко оценили личные усилия президента РФ по содействию достижению договоренностей, сказано в совместном заявлении.