25 Հունիս 2011 - 12:02 AMT
Բանակցություններն, այսպես թե այնպես, փակուղում են և դուրս կգան փակուղուց միայն այն դեպքում, երբ դրանց, որպես լիիրավ կողմ, մասնակցի ԼՂՀ-ն: Բանաձևը շատ պարզ է, ով կառչած է ստատուս քվոյից, նա էլ դեմ է հանդես գալիս ԼՂՀ վերադարձին բանակցային սեղան: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է «Եվրոպական ինտեգրացում» ՀԿ-ի նախագահ Կարեն Բեքարյանը` մեկնաբանելով Կազանի հանդիպման արդյունքները:
«Բանակցություններն իրական բեկում կարող են արձանագրել, երբ ինչ-որ հրաշքով Ադրբեջանը դառնա ժողովրդավարական կամ Ալիևն ունենա 150 տոկոսանոց երաշխիքներ (պարզ չէ՝ ումից, իսկ 100 տոկոսը նրան չի բավարարում), որ փոփոխությունների արդյունքում, միևնույն է ինքը կմնա իշխանության, երբ Ադրբեջանն ուղղակիորեն բանակցի ԼՂՀ հետ:
Մինչ այդ բանակցությունները կընթանան նույն տրամաբանությամբ, որով ընթանում են: Կրկնում եմ՝ եթե թղթի վրա բեկում արձանագրվի, բայց չգործեն վերը նշված դրույթները, բեկումը կամ թուղթը կլինեն միայն ձևական»,- ասել է Բեքարյանը

25 June 2011 - 12:02 AMT
The negotiation of Nagorno Karabakh conflict settlement will end the deadlock only when Artsakh becomes full party of negotiations process, according to Karen Bekaryan, chairman of European integration NGO.
“Real breakthrough in talks is expected in case if Azerbaijan by some miracle becomes a democratic country and if Aliyev has 150% guarantee for remaining in power as a result of changes,” the expert told journalists adding that the progress is also possible in case of direct negotiations between Azerbaijan and Karabakh.
“Till then the talks will continue by the same logic as now. Even if progress is registered on paper, the conflict can not be settled without involvement of Artsakh,” Bekaryan said.