27 Հունիս 2011 - 13:43 AMT
Երևանում տեղի է ունեցել հոգևորականի և Եհովայի վկաների կրոնական կազմակերպության ներկայացուցիչների միջև հերթական միջադեպը: Ինչպես ասվում է PanARMENIAN.Net-ի ուղարկված նամակում, հունիսի 26-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի Բեռնային համալիրի (CARGO) մոտ գտնվող հարսանյաց տներից մեկում կազմակերպվել էր Եհովայի վկաների հերթական հավաքը, որին մասնակցում էին ավելի քան 150 մարդ: Նրանք հավաքվել էին հանրապետության տարբեր մարզերից: Բողոքներ կային ոչ միայն հարևան սրահների աշխատակիցներից և տնօրեններից, այլև հենց նույն հարսանյաց սրահի աշխատողներից:
Ինչպես հաղորդեց աշխատակիցներից մեկը, Եհովայի վկաները ոչ միայն այստեղ, այլև իրենց թաղամասում են իրենց անհանգստացնում, բազմաթիվ հոգևորսության դեպքեր են գրանցվել, երբ փորձել են «բժշկել», «ուսուցանել», կամ «տարածել Աստծո խոսքը» հենց իր ընտանիքի անդամներին: Այս մասին տեղեկացվեցին նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արմավիրի թեմը` ի դեմս Փարաքարի Սբ Հարություն եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գեղամ ավագ քահանա Քեսաբլյանի և Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պարթև քհն. Աշուրյանի, Հայ Եկեղեցու Համաշխարհային Երիտասարդական Կազմակերպության հոգևոր պատասխանատու Տեր Եղիշե վրդ. Ավետիսյանը, ինչպես նաև նշված եկեղեցիների Երիտասարդաց միությունների անդամները:
Փարաքարի Սբ. Հարություն եկեղեցու Հոգևոր Հովիվ Տեր Գեղամ ավագ քահանա Քեսաբլյանը ժամանել է հավաքի վայր: Սակայն Եհովայի վկաները քահանայից պահանջել են հեռանալ, քանի որ վերջինս խանգարում էր իրենց: Քահանան իր հերթին ասել է, որ ոչ ոք չի կարող տարածաշրջանի հոգևոր հովվին վռնդել իր իսկ ծառայության տարածքից, մանավանդ, երբ նա այստեղ է տարածքի բնակիչների խնդրանքով: Ի պատասխան դրա, Եհովայի վկաները «ոստիկաններ բերեցին քահանաների վրա»: Այնուամենայնիվ, ոստիկանության ներկայացուցիչները խելամիտ գտնվեցին` բացատրելով, որ իրենք այդտեղ անելիք չունեն: Ի վերջո, հոգևորականների ճշմարիտ փաստարկման շնորհիվ սրահի տնօրինությունը հրաժարվեց ծառայություններ մատուցել Եհովայի վկաներ կազմակերպությանը:

В Ереване произошел очередной инцидент между священником и представителями религиозной организации “Свидетели Иеговы”. Как говорится в письме, поступившем в PanARMENAIAN.Net, 26 июня в одном из залов торжеств столицы, который находится по соседству с грузовым терминалом (CARGO) аэропорта “Звартноц”, состоялось очередное собрание «Свидетелей Иеговы», в котором приняли участие более 150 человек. Однако собрание религиозной организации вызвало беспокойство как у гостей соседних заведений, так и самих работников зала торжеств.
Как сообщил один из работников зала, «Свидетели Иеговы» беспокоят их в областях Армении, где занимаются душеловством. О сложившейся ситуации также сообщили священникам Армянской апостольской церкви, а также молодежным союзам церквей ААЦ.
Один из отозвавшихся на произошедшее был старший иерей церкви Св. Арутюн Гегам Кесаблян, который прибыл на место собрания. Oднако представители «Свидетелей Иеговы» потребовали, чтобы иерей удалился, так как мешает им. Иерей, в свою очередь, сказал, что никто не может выгнать духовного пастыря, особенно если он находится там по просьбе жителей данного участка. В ответ на это “Свидетели Иеговы» позвали полицейских для того, чтобы последние помогли им разобраться с иереем. Тем не менее полиция отказалась вмешиваться в это, сказав, что им нечего там делать.
В конце концов, благодаря правильной аргументации служителей церкви, дирекция заведения отказалась предоставлять услуги организации “Свидетелей Иеговы”.