28 Հունիս 2011 - 09:07 AMT
Քաղաքական երկխոսությունը Հայաստանում դեռևս չի ձևավորվել և նույնիսկ չի մեկնարկել, գտնում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ներկայացուցիչ Վարդան Բոստանջյանը: Ըստ Բոստանջյանի, գլխավոր հարցը քաղաքական երկխոսության բովանդակությունն է: Ընդ որում, նա հավելել է. «Ես ինքս շատ հարցեր ունեմ երկխոսության բովանդակության վերաբերյալ»:
Բոստանջյանը նշել է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հայտարարության մեջ հստակ սահմանել է, թե որ հարցերի շուրջ պետք է ընթանա իշխանությունների և ՀԱԿ երկխոսությունը: Ըստ պատգամավորի, դրանք երկրի առջև ծառացած առաջնահերթ, մասնավորապես, սոցիալ-տնտեսական բնույթի հարցերն են: Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստանի» վերաբերմունքին իշխանությունների ու ՀԱԿ-ի երկխոսությանը, ապա, ըստ Բոստանջյանի, կուսակցությունը դրական է վերաբերվում այդ գործընթացին: «Ցանկացած դեպքում երկխոսությունը առճակատումից նախընտրելի է»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ թեև երկխոսությունն որպես այդպիսին դեռ չի սկսվել և այդ գործընթացին մասնակցում են միայն Հայ ազգային կոնգրեսն ու ՀՀԿ-ն, սակայն կարող են միանալ նաև այլ ընդդիմադիր ու կոալիցիոն կուսակցություններ:
Երկխոսության վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հայտարարության մեջ նշվում է, որ իշխանություններն են երկխոսության նախաձեռնողները: «Եթե ՀԱԿ-ին մեր ժողովրդի հոգսերի և մեր երկրում առկա բազմաթիվ խնդիրների շարքում սոսկ ընտրություններն են հետաքրքրում, ապա ԱԺ նախագահը պատրաստ է անձամբ ընդունել ներկայացուցիչների այդ քաղաքական կառույցի ղեկավար կազմից և լսել նրանց: Եթե, այնուամենայնիվ, առաջ կքաշվեն նաև առաջարկություններ, որոնք ուղղված կլինեն մեր տնտեսության վերելքին և երկրում առկա սոցիալական խնդիրների լուծմանը, ապա վարչապետն անձամբ է պատրաստ ընդունել և քննարկել դրանք: Հանրապետության նախագահի միջամտությունը պահանջող հարցերի առկայության դեպքում նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը կարող է ընդունել և քննարկել»,-ասվում է ՀՀ նախագահի հայտարարության մեջ:

28 Июнь 2011 - 09:07 AMT
Политический диалог в Армении пока не сформировался и не начался, считает представитель фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Вардан Бостанджян. По словам Бостанджяна, главным вопросом является содержание процесса политического диалога. При этом он добавил: “У меня самого есть вопросы относительно содержания диалога”.
Бостанджян отметил, что президент Армении Серж Саргсян в своем заявлении дал четкое определение, вокруг каких вопросов должен идти диалог властей и Армянского национального конгресса (АНК). По словам депутата, этими вопросами являются стоящие перед страной первоочередные проблемы, в частности, социально-экономические. Что касается отношения “Процветающей Армении” к политическому диалогу властей и АНК, то, по словам Бостанджяна, их партия положительно относится к этому процессу. “В любом случае диалог лучше, чем конфронтация”, – подчеркнул он. Он также добавил, что хотя диалог как таковой пока не начался, и в этот процесс вовлечены только оппозиционный Армянский национальный конгресс и правящая Республиканская партия Армении, однако к нему могут подключиться и другие оппозиционные и коалиционные партии.
Ранее президент Армении Серж Саргсян выступил с заявлением, касающимся диалога с внепарламентской оппозицией, в котором отметил, что инициатива диалога с Армянским национальным конгрессом принадлежит властям. “Если вместо неприемлемых переговоров Армянский национальный конгресс действительно готов продолжать диалог по широкому кругу важнейших вопросов, касающихся вектора развития страны, внешней и внутренней политики и имеет желание это осуществить только посредством четко назначенных людей, то представители коалиционных партий могут сесть за стол обсуждений. Политическая коалиция готова к подобным обсуждениям со всеми политическими силами, которые имеют конкретные предложения”, – говорилось в заявлении президента РА.