28 Հունիս 2011 - 09:50 AMT
Երևանում կայացել է Հայաստանում Եվրամիության խորհրդատվական խմբի 6-րդ նիստը Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում խորհրդատվական խումբը ներկայացրել է եռամսյա հաշվետվություն և աշխատանքային ծրագիր` նախատեսված 2011թ. հունիսից 2012 մայիսի համար:
ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով, Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել ոչ միայն ոստիկանության, հարկային և մաքսային համակարգերում բարեփոխումների գործընթացում, այլ Հայաստանի և ԵՄ միջև ասոցիացիայի մասին բանակցություններում:
Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ հայկական կողմը ռազմավարություն է մշակել բարեփոխումների խթանման համար, որոնք նախատեսվում են «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում:
Իր հերթին Ռաուլ դը Լուցենբերգերը հայտարարել է, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ասոցիացիայի մասին բանակցությունների շրջանակներում թևակոխել են նոր փուլ: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը հաղորդել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է նոր գործիքներ տրամադրել Եվրոպական հարևանության քաղաքականության համար և այսուհետ գործընկերների հետ հարաբերությունները կառուցելու է այն հիմքի վրա, թե որքան են այդ երկրները պատրաստ մոտենալ ԵՄ-ին բարեփոխումների իրագործման միջոցով:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրելու ասոցիացիայի մասին բանակցությունների գործընթացում, ինչը միայն նպաստելու է Հայաստան-ԵՄ հետագա համագործակցությանը:

28 Июнь 2011 - 09:50 AMT
В Ереване состоялось шестое заседание Совета консультативной группы Евросоюза в Армении под председательством секретаря Совета национальной безопасности Армении Артура Багдасаряна и главы делегации ЕС в РА, посла Рауля де Луценбергера.
В ходе заседания консультативная группа представила трехмесячный отчет, и рабочую программу, предусмотренную на июнь 2011- май 2012 г.
Открывая заседание, Артур Багдасарян выразил удовлетворение в связи с работой консультативной группе ЕС, подчеркнув, что она осуществляет важную работу в области реформирования экономики, установления верховенства закона, защиты прав человека.
По словам секретаря Совета национальной безопасности, Армения зарегистрировала существенный прогресс не только в процессе реформ в системе полиции, налоговой и таможенной системе, но и в переговорах об Ассоциации между Арменией и ЕС.
Багдасарян заявил, что армянская сторона разработала стратегию по стимулированию реформ, предусмотренных в рамках инициативы «Восточное партнерство».
В свою очередь Рауль де Луценбергер заявил, что отношения Армения-ЕС вошли в новый этап в рамках переговоров об Ассоциации. Глава делегации ЕС сообщил, что Евросоюз намерен предоставить новые инструменты программе Политики европейского соседства, и впредь будет строить отношения с партнерами на основе того, насколько эти страны готовы приблизиться к ЕС посредством реализации реформ.
Посол отметил, что Армения зарегистрировала прогресс в переговорах об Ассоциации, что будет только способствовать дальнейшему сотрудничеству Армения-ЕС.