28 Հունիս 2011 - 09:50 AMT
Երևանում կայացել է Հայաստանում Եվրամիության խորհրդատվական խմբի 6-րդ նիստը Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում խորհրդատվական խումբը ներկայացրել է եռամսյա հաշվետվություն և աշխատանքային ծրագիր` նախատեսված 2011թ. հունիսից 2012 մայիսի համար:
ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով, Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել ոչ միայն ոստիկանության, հարկային և մաքսային համակարգերում բարեփոխումների գործընթացում, այլ Հայաստանի և ԵՄ միջև ասոցիացիայի մասին բանակցություններում:
Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ հայկական կողմը ռազմավարություն է մշակել բարեփոխումների խթանման համար, որոնք նախատեսվում են «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում:
Իր հերթին Ռաուլ դը Լուցենբերգերը հայտարարել է, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ասոցիացիայի մասին բանակցությունների շրջանակներում թևակոխել են նոր փուլ: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը հաղորդել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է նոր գործիքներ տրամադրել Եվրոպական հարևանության քաղաքականության համար և այսուհետ գործընկերների հետ հարաբերությունները կառուցելու է այն հիմքի վրա, թե որքան են այդ երկրները պատրաստ մոտենալ ԵՄ-ին բարեփոխումների իրագործման միջոցով:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրելու ասոցիացիայի մասին բանակցությունների գործընթացում, ինչը միայն նպաստելու է Հայաստան-ԵՄ հետագա համագործակցությանը:

28 June 2011 - 09:50 AMT
The sixth sitting of the EU Advisory Group headed by Secretary of the Armenian National Security Council Arthur Baghdasaryan and head of the European Union’s delegation to Armenia, ambassador Raul de Luzenberger took place in Yerevan to focus on the Group’s quarterly report and action plan for June 2011- May 2012.
Opening the sitting, Baghdasaryan expressed satisfaction with the activity of the Advisory Group, stressing that it carries out important work for economic reformation, establishment of the rule of law and protection of human rights.
According to the NSC Secretary, the country has registered substantial progress not only in the process of reformations in police, tax and customs system but also in talks on Association Agreement between Armenia and EU.
Baghdasaryan said that the Armenia has developed its strategy on stimulation of reforms within the framework of the Eastern Partnership initiative.
In turn, ambassador Luzenberger stated that the relations between Armenia and EU entered a new stage with the start of talks on Association Agreement. He also said that the European Union plans to provide new instruments to the European Neighborhood Policy program and from now on will build relations with partners based on these countries’ readiness to be closer to the EU through implementation of reforms.