28 Հունիս 2011 - 11:47 AMT
Էդվարդ Նալբանդյանը քննարկել է Ջեյմս Ապատուրայի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը
Հունիսի 28-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային:
Ողջունելով հյուրին` արտգործնախարարը շնորհավորեց վերջինիս կովկասյան տարածաշրջանում ՆԱՏՕ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` հույս հայտնելով, որ պարոն Ապատուրայը իր ներդրումը կունենա Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձան Հայաստանի եւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք օրակարգային հարցերի` մասնավորապես Գործընկերություն հանուն Խաղաղության, Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհրդի եւ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակներում իրականացվող համագործակցությանը:
Էդվարդ Նալբանյանն ու Ջեյմս Ապատուրայը քննարկեցին առաջիկայում նախատեսվող 28+1 ձեւաչափով Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստի նախապատրաստական աշխատանքները, որոնց ընթացքում կքննարկվեն, կամփոփվեն ԱԳԳԾ իրականացման տարեկան արդյունքները:
Արտգործնախարարը հյուրին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները` մասնավորապես Կազանում կայացած գագաթաժողովի արդյունքները, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

28 Июнь 2011 - 11:47 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 28 июня в Ереване принял специального представителя генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе Джеймса Аппатурая. В ходе встречи глава армянского внешнеполитического ведомства выразил надежду, что Аппатурай внесет вклад в развитие отношений Армения-НАТО.
В ходе встречи собеседники затронули ряд вопросов повестки сотрудничества Армения-НАТО, в частности, сотрудничества в рамках Плана действий Индивидуального партнерства (IPAP) и Совета Евроатлантического партнерства.
Эдвард Налбандян и Джеймс Аппатурай обсудили подготовительные работы предстоящего заседания Североатлантического совета в формате 28+1, в рамках которого будут подведены годовые итоги IPAP. Глава МИД Армении представил специальному представителю генсека НАТО последние развития процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в частности, итоги Казанского саммита, сообщает пресс-служба МИД РА.