29 Հունիս 2011 - 09:10 AMT
«Ես առաջիկա ամիսներին չեմ ակնկալում Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսում»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը` մեկնաբանելով Կազանի հանդիպման արդյունքները և Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարությունները հունիսի 26-ին Բաքվում տեղի ունեցած ռազմական շքերթի ժամանակ: Կարապետյանի խոսքերով, նրա համոզվածությունը հիմնվում է նրա վրա, որ Ադրբեջանը հիմա առավելություն ունի դիվանագիտական հարթակում և նա առաջին հերթին շեշտը դնում է դրա վրա: Որպես առավելություն Կարապետյանը, մասնավորապես, նշել է ՄԱԿ բանաձևը «Ադրբեջանի բռնազավթված տարածքների մասին», ինչպես նաև Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի վերականգնումը:
Մեկնաբանելով որոշ փորձագետների կարծիքները, որ Կազանի հանդիպումը ցույց է տվել համանախագահ երկրների անկարողությունը հակամարտության կողմերի ճնշման արդյունքում համաձայնագրի ստորագրման հասնելու հարցում, Կարապետյանը նշել է, որ «այն պետությունը, որը վստահ է իր ուժերին, ղեկավարվում է իր ազգային շահերով, կարող է դիմակայել արտաքին ճնշմանը»: Որպես օրինակ նա բերել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումը 1996-ին Լիսաբոնում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ, երբ Հայաստանի առաջին նախագահը կիրառեց ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի վետոյի իրավունքը:

“Я не ожидаю возобновления войны в Карабахе в ближайшие месяцы”-, заявил не пресс-конференции в Ереване член комиссии по внешним отношениям Армянского Национального Конгресса (АНК) Владимир Карапетян, комментируя итоги Казанской встречи и воинственные заявления Ильхама Алиева во время парада в Баку 26 июня. По его словам, его уверенность основывается на том, что у Азербайджана сейчас преимущество на дипломатическом фронте, и он в первую очередь акцентирует внимание на этом. Как преимущество Карапетян в частности отметил Резолюции ООН “О ситуации на оккупированных территориях Азербайджана” а также возобновления подкомитета ПАСЕ по карабахскому урегулированию.
Комментируя мнения некоторых экспертов, что Казанская встреча показала неспособность стран-сопредседателей путем давления на конфликтующие стороны добиться от них подписания соглашения, Карапетян отметил, что “то государство, которое уверено в своих силах, руководствуется своими национальными интересами, может противостоять внешнему давлению”. В качестве примера Карапетян привел позицию Левона Тер-Петросяна на саммите ОБСЕ в Лиссабоне 1996 года, когда первый президент Армении применил право вето на документ по карабахскому урегулированию, который не устраивал армянскую сторону.