29 Հունիս 2011 - 09:10 AMT
«Ես առաջիկա ամիսներին չեմ ակնկալում Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսում»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը` մեկնաբանելով Կազանի հանդիպման արդյունքները և Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարությունները հունիսի 26-ին Բաքվում տեղի ունեցած ռազմական շքերթի ժամանակ: Կարապետյանի խոսքերով, նրա համոզվածությունը հիմնվում է նրա վրա, որ Ադրբեջանը հիմա առավելություն ունի դիվանագիտական հարթակում և նա առաջին հերթին շեշտը դնում է դրա վրա: Որպես առավելություն Կարապետյանը, մասնավորապես, նշել է ՄԱԿ բանաձևը «Ադրբեջանի բռնազավթված տարածքների մասին», ինչպես նաև Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի վերականգնումը:
Մեկնաբանելով որոշ փորձագետների կարծիքները, որ Կազանի հանդիպումը ցույց է տվել համանախագահ երկրների անկարողությունը հակամարտության կողմերի ճնշման արդյունքում համաձայնագրի ստորագրման հասնելու հարցում, Կարապետյանը նշել է, որ «այն պետությունը, որը վստահ է իր ուժերին, ղեկավարվում է իր ազգային շահերով, կարող է դիմակայել արտաքին ճնշմանը»: Որպես օրինակ նա բերել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումը 1996-ին Լիսաբոնում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ, երբ Հայաստանի առաջին նախագահը կիրառեց ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի վետոյի իրավունքը:

Armenian National Congress (ANC) foreign relations committee member does not expect resumption of a war in Karabakh in the months to come.
As Vladimir Karapetyan told a news conference in Yerevan, commenting on the results of Kazan-hosted meeting and Baku’s military rhetoric at June 26 parade, his certainty is based on Azerbaijan’s putting emphasis on its prevalence in diplomatic front.
In reply to expert reports suggesting Kazan meeting proved the inability of OSCE MG co-chairs to pressure the conflicting parties into signing an agreement, Karapetryan noted, “a state guided by its national interests is fully able to withstand external pressure.”
The ANC member cited as an example Levon Ter-Petrossian’s position at 1996 summit in Lisbon, where the first Armenian president used a veto right on the document on Karabakh conflict settlement which didn’t meet Armenia’s expectations.