Այսօր շուրջ 400 ազատամարտիկներ համարվում են անհայտ կորած: Այդ մասին Անհայտ կորածների օրվան նվիրված մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եզիազարյանը: «Անհայտ կորածների օրը առանձնահատուկ է «Արաբո» ջոկատի համար, քանի որ 1992թ. հունիսի 29-ին խորհրդավոր կերպով անհայտ կորան մեր ջոկատի 80 մարտիկները»,-հայտարարել է Եղիազարյանը:
Նա նշել է նաև, որ չնայած, որ «Արաբոն» որոնել է իր անհայտ կորած ընկերներին և վերջին տարիներին ՀՀ իշխանություններն ամեն ինչ արել են ջոկատի մարտիկների աճյունը հայրենիք վերադարձնելու համար, սակայն, «ադրբեջանցիներն այնքան են լկտիացել, որ հրաժարվում են դա անել»: «Մեզ համար հանելուկ է մնում, թե ինչու Ադրբեջանը չի վերադարձնում մեր զոհված ընկերների աճյունը»,-ասել է նա:

29 Июнь 2011 - 09:25 AMT
Глава отряда “Арабо”: Сегодня около 400 воинов-освободителей Арцахской воины числятся пропавшими без вести
На сегодняшний день около 400 воинов-освободителей Арцахской войны числятся без вести пропавшими. Об этом на пресс-конференции, посвященной Дню без вести пропавших воинов-освободителей, заявил командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян. «День без вести пропавших воинов-освободителей особенный для отряда «Арабо», так как 29 июня 1992 года загадочным образом без вести пропали около 80 человек нашего отряда», – заявил Егиазарян.Он также отметил, что несмотря ни на что, «Арабо» продолжал искать своих пропавших товарищей, и в последние годы армянские власти делали все, чтобы вернуть останки тел погибших членов отряда, однако, «азербайджанцы настолько обнаглели, что отказываются вернуть их». «Для нас остается загадкой, почему Азербайджан не возвращает останки тел наших погибавших товарищей, которые пожертвовали собой ради родины», – отметил он.