«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցությունից պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը համաձայն չէ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին տված հարցից հետո իր հասցեին ուղղված քննադատության հետ: «Բոլորովին սխալ է զուգահեռներ անցկացնել Ադրբեջանում կամ այլ երկրներում գործող ավտորիտար վարչակարգերի հետ: Մենք ժողովրդավարական պետություն դառնալու խնդիր ունենք»,- հայտնել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Փոստանջյանի խոսքով, ԵԽԽՎ-ում երկրի խորհրդարանական պատվիրակության կազմում ընդդիմադիր պատգամավորի ներկայությունը դեռևս չի նշանակում, որ երկիրն ավտորիտար չէ: Նա ընդգծել է, որ համաձայն չէ այն բանի հետ, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն օրինական կերպով զբաղեցնում է իր պաշտոնը, և ավելացրել, որ 1995 թվականից ի վեր Հայաստանում բոլոր ընտրությունները կեղծված են: Փոստանջյանը չի համաձայնել նաև այն կարծիքի հետ, որ ինքն արտաքին ուժեր է ներգրավում Հայաստանի ներքին գործերի մեջ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԽԽՎ լիիրավ անդամ է, և այդ կազմակերպությունը կոչված է պաշտպանելու հայ քաղաքացիների իրավունքները:
Հունիսի 22-ին ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի ժամանակ Զարուհի Փոստանջյանը նրան առաջարկեց Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնել` նշելով, որ այժմ Հայաստանն ավտորիտար պետություն է: Նախագահ Սարգսյանն իր հերթին պատասխանեց, որ Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ չեն լինելու`դրա հետ մեկտեղ նշելով, որ հարգում է պատգամավորի կարծիքը, սակայն չի համարում, որ Հայաստանի եվրոպական գործընկերները կիսում են այն:

Депутат от оппозиционной партии “Наследие” Заруи Постанджян не согласна с критикой в свой адрес после вопроса президенту Армении Сержу Саргсяну в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). “Совершено неправильно проводить сравнения с авторитарным режимом в Азербайджане, или с авторитарными режимами в других странах. У нас есть проблема стать демократическим государством”, – заявила она на пресс-конференции в Ереване. По словам Постанджян, присутствие оппозиционного депутата в парламентской делегации страны в ПАСЕ еще не означает, что страна не авторитарная. Она подчеркнула, что не согласна с тем, что президент Армении Серж Саргсян законно занимает свою должность, и добавила, что с 1995 года в Армении все выборы сфальсифицированы. Постанджян также не согласилась с мнением, что она вовлекает внешние силы во внутренние дела Армении. Она подчеркнула, что Армения является полноправным членом ПАСЕ, и эта организация призвана защищать права армянских граждан.
22 июня во время выступления президента Армении Сержа Саргсяна в ПАСЕ, Заруи Постанджян предложила ему провести в Армении внеочередные выборы, отметив, что сейчас Армения является авторитарным государством. В свою очередь, президент Саргсян ответил, что в Армении внеочередных выборов не будет, отметив при этом, что уважает мнение депутата, но не думает, что европейские партнеры Армении разделяют это мнение.