30 Հունիս 2011 - 09:28 AMT
Հայ հանրությունն այսօր ավելի շատ մտահոգված է սոցիալական հարցերով, քան քաղաքական: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Ըստ նրա, այն հարցին, թե ինչ կանեին մարդիկ նախագահ ընտրվելու դեպքում, հարցման ենթարկվածների 59,9 տոկոսը պատասխանել է, որ կլուծեր սոցիալական հարցերը, 15,2 տոկոսը՝ սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, 11 տոկոսը՝ պետաիրավական և միայն 3 տոկոսը՝ քաղաքական խնդիրները:
Ադիբեկյանը հավելել է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը ծանր հետևանքներ ունեցավ երկրի բնակչության 70 տոկոսի համար: «2010թ. անապահով մարդկանց քանակն աճել է՝ հասնելով 76 տոկոսի, այն դեպքում երբ 2008թ. այդ ցուցանիշը 39 տոկոս էր: Նույն ժամանակահատվածում բարեկեցիկ մարդկանց քանակը 54-ից կրճատվել է մինչև 26,4 տոկոս»,-ասել է նա:

Армянское общество сегодня больше беспокоят социальные вопросы, чем политические. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян. По его словам, на вопрос о том, чтобы люди сделали, находясь на посту президента, 59.5% респондентов ответили, что решили бы социальные проблемы, 15.2% – социально-экономические проблемы, 11% – государственно-правовые проблемы, и всего лишь 3% – политические вопросы.
Адибекян добавил, что всемирный финансовый кризис имел тяжелые последствия на 70% жителей страны. “По сравнению с 2008 годом, в результате финансового кризиса, число малообеспеченных людей от 39% в 2010 году возросло до 76%, а число обеспеченных людей за аналогичный период от 54% сократилось до 26.4%”, – сказал он.