30 Հունիս 2011 - 11:11 AMT
Գառնիկ Իսագուլյան. Հայաստանն արդեն կատարել է բոլոր հնարավոր զիջումները Ադրբեջանին և նորերը չի ծրագրում
Հայաստանը բանակցային գործընթացում արդեն կատարել է բոլոր հնարավոր զիջումները Ադրբեջանին և հետագայում նոր զիջումներ չի ծրագրում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Ազգային ժողովում Հայաստանի նախագահի ներկայացուցիչ Գառնիկ Իսագուլյանը: «Հանդիպումը Կազանում ցույց տվեց, որ հայկական պատվիրակությունը` ի դեմս հանրապետության նախագահի, հաստատակամ է ղարաբաղյան հիմնահարցում իր դիրքորոշման մեջ, և անիմաստ է Հայաստանից ակնկալել, որ նա միակողմանի զիջումների կգնա»,- նշել է նա: Իսագուլյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պահանջում է հստակեցնել ԼՂՀ կարգավիճակը, այդ հարցի լուծումից կախված կլինի մնացած հարցերի լուծումը: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանն արդեն կատարել է բոլոր հնարավոր զիջումները և «մոտեցել այն սահմանին, որից այն կողմ արդեն Լեռնային Ղարաբաղի գոյատևման հարցն է ծառանում»: Իսագուլյանի խոսքով, փորձը ցույց է տվել, որ Հայաստանի` որպես հաղթող կողմի, զիջումները պատշաճ ըմբռնում չեն ստանում Ադրբեջանում և միայն նոր պահանջների են հանգեցնում: Նա հավելել է նաև, որ եթե Ադրբեջանին թվում է, որ բանակցությունները երկարաձգելու ճանապարհով իրեն կհաջողվի Հայաստանից ռազմավարական զիջումներ կորզել, ապա նրա ջանքերն ապարդյուն են:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին հայկական կողմի զիջումներին, Իսագուլյանը, մասնավորապես, նշել է այն, որ Հայաստանը չի ճանաչել Արցախի անկախությունը, Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները չեն չմասնակցում Հայաստանի ընտրություններին, թեև խորհրդային տարիներին Հայաստանն ու ԼՂԻՄ-ը փաստացիորեն միավորված էին մեկ պետության մեջ, Հայաստանի Գերագույն խորհրդում 11 պատգամավոր կար Լեռնային Ղարաբաղից: Իսագուլյանը զիջում է համարում նաև այն, որ Արցախը չի մասնակցում բանակցություններին՝ Հայաստանն է ներկայացնում նրա շահերը:
Հունիսի 24-ին Կազանում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումն ավարտվեց առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների մասին պայմանավորվածությունների ձեռքբերման: Կողմերը համատեղ հայտարարություն ընդունեցին, որում առաջընթաց են արձանագրել այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին: «Պետությունների ղեկավարներն արձանագրել են փոխըմբռնման ձեռքբերումն այն հարցերի շուրջ, որոնց լուծումը նպաստում է հիմնարար սկզբունքներին համաձայնելու համար պայմանների ստեղծմանը»,- ասվում է նախագահների հայտարարության մեջ: Փաստաթղթում ասվում է, որ հանդիպման մասնակիցները դիտարկել են հիմնարար սկզբունքների նախագծի համաձայնեցման նպատակով իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:

Armenia has already made all possible concessions in talks with Azerbaijan and does not plans new ones, a presidential aide said.
“The meeting in Kazan proved that the position of the Armenian President on Karabakh issue is firm, and it is senseless to expect unilateral concessions from Armenia,” Garnik Isagulyan told a press conference.
According to Isagulyan, generous concessions of Armenia as a winning side do not find due understanding from Azerbaijani part, which brings forth new demands.
He also stressed that Azerbaijani efforts for gaining new strategic compromise on the part of Armenia through delaying talks are useless.
Among concessions made by Armenia, Isagulyan pointed out non-recognition of Artsakh by Armenia, non-participation of Karabakh people in elections in Armenia, though in Soviet times Armenia and NKAO were actually united in one state, as 11 deputies from Nagorno Karabakh were elected in the Armenian Supreme Council. Another concession is that Artsakh is not involved in negotiations, and its interests are represented by Armenia.
Despite optimistic forecasts and encouragement, the June 24 meeting between the Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents ended in a statement saying that the heads of state “noted the reaching of mutual understanding on a number of questions, whose resolution helps create conditions to approve the basic principles."
Later on Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian noted that meeting was not a breakthrough, as Azerbaijan proved unready to accept the final version of the basic principles suggested by the OSCE Minsk Group Co-chairs. “Instead, the Azerbaijani leader attempted to impose 10 new proposals, thus precluding the possibility of any agreement on the issue,” he added.