30 Հունիս 2011 - 13:10 AMT
Ադրբեջանը փորձում է հնարավորինս շատ դիվիդենտներ քաղել յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից` չհասկանալով այն պարզ իրողությունը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հստակ հռչակվել և սահմանվել է այն սկզբունքները, որոնց առկայության պայմաններում հնարավոր է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի կարգավորումը: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Այդ պայմաններում Հայաստանը, Բաղդասարյանի խոսքով, պետք է շարունակի իր հանդարտ, հավասարակշռված կեցվածքը և պաշտպանի իր սկզբունքները հիմնախնդրի կարգավորման համար:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խոսքով, միջազգային հանրության համար Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումները ընկալելի են: «Մեր մոտեցումը շատ հստակ է` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդիրը. Լեռնային Ղարաբաղը չի եղել և չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, Լեռնային Ղարաբաղը և նրա կարգավիճակի խնդիրը գերակա հարցադրում է, այսինքն Լեռնային Ղարաբաղը պետք է դառնա դե-յուրե ճանաչված պետություն կամ վերամիավորվի Հայաստանի Հանրապետության հետ, և դա պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը միջազգայնորեն ընդունված ազգային ինքնորոշման սկզբունքի շրջանակներում` համապատասխան հանրաքվեի իրականացման միջոցով»,- ասել է Բաղդասարյանը:
Նա հայտնել է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ուղիղ ցամաքային կապ պետք է լինի, այսինքն անկլավների բացառում, և խնդրի կարգավորման պարագայում միջազգային անվտանգության երաշխիքների ապահովում:

30 Июнь 2011 - 13:10 AMT
Азербайджан пытается получить максимальные дивиденды от каждой встречи на высшем уровне, не осознавая, что Армения четко определила принципы, согласно которым возможно мирное и справедливое урегулирование карабахской проблемы. Об этом заявил секретарь Совета Национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. В этих условиях Армения, по словам Багдасаряна, должна продолжать переговоры, укреплять свои позиции и достичь приемлемого для себя решения.
По словам секретаря Совета нацбезопасности, для международное сообщество все больше понимает позицию армянской стороны. «Наша позиция ясна – Нагорный Карабах не был и не может быть в составе Азербайджана. Нагорный Карабах должен стать де-юре признанным государством или объединиться с Арменией, и этот вопрос должен решить народ Карабаха в рамках права народов на самоопределение посредством проведения референдума», – сказал Багдасарян.
Он также заявил, что между Арменией и Карабахом должно быть сухопутное сообщение и международные гарантии безопасности.