30 Հունիս 2011 - 17:24 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Երևանում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, որ Կոնգրեսը ծրագրում է ուշադրությունը կենտրոնացնել 2008թ. մարտի 1-2-ի դեպքերի բացահայտման և անմեղ մարդկանց սպանության մեջ մեղավորներին պատժելու վրա:
Այդ իրադարձությունների բացահայտման համար նա առաջարկել է բացահայտել հրամանների ողջ շղթան, որը հանգեցրեց խաղաղ ցուցարարների դեմ զենքի կիրառմանը:
Տեր-Պետրոսյանի կարծիքով, այդ շղթան անպայման կբերի Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մոտ: Հարկ է նշել, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդը ելույթի ժամանակ հանրահավաքի մասնակիցների ուշադրությունը սևեռել է Քոչարյանի դերի վրա այդ իրադարձություններում` հայտնելով, որ վերջինս նախքան մարտի 1-ը մշակել էր առաջիկա բախումների սցենարը:

Лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян на митинге АНК в Ереване заявил, что Конгресс планируют акцентировать внимание на раскрытии событий 1-2 марта 2008 года и наказании виновных в убийстве невинных людей.
Он для раскрытия этих событий предложил обнародовать всю цепочку приказов, приведших к применению оружия против мирных демонстрантов.
По мнению Тер-Петросяна, это цепочка обязательно приведет к второму президенту Армении Роберту Кочаряну и к действующему президенту РА Сержу Саргсяну. Следует отметить, что лидер АНК в ходе выступления обратил особое внимание на роль Кочаряна в этих событиях, заявив, что последний заранее до 1 марта разработал сценарий будущих столкновений.