30 Հունիս 2011 - 17:45 AMT
Հանրահավաքի արդյունքները. Ընդդիմությունը հուշում է իշխանություններին` երկխոսության համար ժամանակը սպառվում է
Հունիս ամսին ավարտվեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքով Երևանում: Սա ՀԱԿ-ի արդեն թվով երրորդ հանրահավաքն էր, որը տեղի ունեցավ Ազատության հրապարակում: Հանրահավաքը մեկնարկեց 20:00-ից քիչ ուշ և այնքան բազմամարդ չէր, որքան նախորդ հանրահավաքները: Հայաստանի Ոստիկանության տվյալներով, հանրահավաքին շուրջ 4000 մարդ է մասնակցել:
Հանրահավաքը մեկնարկեց Հայաստանի գործող նախագահի հասցեին ուղղված քննադատությունից
Հանրահավաքը բացեց «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, որը մոտավորապես մեկ ամիս առաջ ազատ է արձակվել համաներմամբ: Նա կտրուկ քննադատել է հունիսի 22-ին ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը` այն անվանելով Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության դիվանագիտության պատմության մեջ ամենախայտառակ ելույթներից մեկը: Փաշինյանի կարծիքով, այդ հայտարարության պատճառով Իլհամ Ալիևն էլ ավելի խստացրեց իր դիրքորոշումը բանակցություններում:
Միգրացիաների խնդիրը ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների ելույթների օրակարգում
Ընդդիմադիր Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանի և ընդդիմադիր Սարգիս Հացպանյանի ելույթները հստակ առանձնացան իրենց ուղղվածությամբ: Նրանք քննադատում էին գործող իշխանության քաղաքականությունը` կոչ անելով դադարեցնել միգրացիան: Ինչպես նշեց Մանուկյանը, վերջին 5 ամսվա ընթացքում Հայաստանը լքել են 65 հազար մարդ, իսկ վերջին 2 տարվա ընթացքում` 250 հազար:
Ընդդիմությունն իշխանություններին` երկխոսության ժամանակը սպառվում է
ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի ելույթի գլխավոր ուղերձը հայտարարությունն էր այն մասին, որ ՀԱԿ-ը մտադիր է կոնկրետ ժամանակ տալ Հայաստանի իշխանություններին, որպեսզի նրանք կողմնորոշվեն երկխոսության հարցում և կատարեն ընդդիմության պահանջները: Զուրաբյանի խոսքով, դրանից հետո ժողովուրդը կհավաքվի և փողոցում կմնա այնքան ժամանակ, մինչև որ իշխանությունները հրաժարական տան:
Զուրաբյանը վստահ է, որ երկրի ղեկավարությունը սպառել է բոլոր ներքին ու արտաքին ռեսուրները իշխանությունը պահպանելու համար և հասկանում է, որ միակ հնարավորությունը հեղափոխությունից կամ սոցիալական բունտից խուսափելու համար ՀԱԿ-ի հետ բանակցություններն են և երկրում օրինական իշխանության հաստատումը: Ինչպես հայտնել է Զուրաբյանը, ՀԱԿ-ը պատրանքներով չի ապրում և հասկանում է, որ իշխանությունները ցանկություն ունեն ձգելու ժամանակը և թուլացնելու ՀԱԿ-ին, որպեսզի չկատարեն վերջինիս պահանջները:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը խոսեց Կազանի, մարտյան դեպքերի և իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսության մասին
ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ելույթի ժամանակ ձեռնպահ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Կազանում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մեկնաբանությունից` հայտնելով, որ Կոնգրեսը ծրագրում է ուշադրությունը կենտրոնացնել 2008թ. մարտի 1-2-ի դեպքերի բացահայտման և անմեղ մարդկանց սպանության մեջ մեղավորներին պատժելու վրա: Նա առանձնապես ընդգծել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դերը` հայտնելով, որ վերջինս նախքան մարտի 1-ը մշակել էր առաջիկա բախումների սցենարը: Ինչ վերաբերում է իշխանությունների հետ երկխոսությանը, ՀԱԿ-ի առաջնորդը հասկացրեց, որ Կոնգրեսը ոչինչ չի կորցնի երկխոսության ձախողումից, , այլ հակառակը` միգուցե նույնիսկ կշահի: Նա հայտնել է, որ եթե իշխանությունները պահանջները չկատարեն նաև այս անգամ, առաջիկայում ՀԱԿ-ը գործող նախագահի և կառավարության անհապաղ հրաժարականի պահանջ կներկայացնի:
Հաջորդ հանրահավաքի ամսաթվի համար քվեարկեցին հանրահավաքի բոլոր մասնակիցները
Նախքան հանրահավաքի ավարտը ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը քվեարկության առաջադրեց հաջորդ հանրահավաքի անցկացման ամսաթիվը, ժողովուրդն ընտրեց օգոստոսի 1-ը: Հանրահավաքի ավարտից հետո մեկնարկեց ընդդիմության կողմնակիցների երթը Երևանի կենտրոնական փողոցներով, որտեղից հանրահավաքի մասնակիցները ցրվեցին տներով:

30 Июнь 2011 - 17:45 AMT
Июнь завершился митингом оппозиционного Армянского национального конгресса в Ереване. Уже в третий раз АНК проводит митинг на площади Свободы. Митинг начался чуть позже 20:00 часов и был не столь многолюдным, чем предыдущие митинги. По данным Полиции РА, в митинге принято участие 4 тысячи человек.
Митинг начался критикой в адрес действующего президента Армении
Митинг АНК открыл недавно освобожденный из заключения по амнистии главный редактор оппозиционной газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян. Он жестко раскритиковал выступление главы Армении 22 июня в ПАСЕ, назвав это выступление “одним из самых позорных за всю дипломатическую историю третьей Республики Армения”. По мнению Пашиняна, из-за этого выступления президент Азербайджана Ильхам Алиев еще больше ужесточил свою позицию на переговорах в Казани.
Проблема миграции – в повестке выступлений представителей АНК
Выступления председатель правления оппозиционного Армянского общенационального движения Арама Манукяна и оппозиционера Саркиса Ацпаняна выделялись четкой направленностью. Они раскритиковали политику действующей власти, призвали приостановить миграцию. По словам Манукяна, за последние 5 месяцев Армению покинули 65 тысяч человек, а за последние два года – 250 тысяч человек.
Оппозиция властям: время для диалога поджимает
Главным мессиджем выступления координатора АНК Левона Зурабяна стало заявление о том, что АНК дает конкретное время властям, чтобы они определились с вопросом диалога. По словам Зурабяна, после окончания этого времени народ соберется и останется на улицах до тех пор, пока власти не уйдут в отставку.
Зурабян уверен, что руководство страны истратило все внутренние и внешние ресурсы для сохранения власти и понимает, что единственный путь избежать революции или социального бунта – вести переговоры с АНК. Как заявил Зурабян, АНК не живет иллюзиями и осознает, что власти желают затянуть процесс и ослабить АНК, чтобы не выполнить их требования.
Левон Тер-Петросян говорил о Казани, мартовских событиях и о диалоге власть-оппозиция
В ходе выступления лидер АНК Левон Тер-Петросян воздержался от комментариев Казанской встречи по Карабаху, заявив, что АНК будет акцентировать внимание на раскрытии мартовских событий. Говоря о мартовских событиях, он особо подчеркнул роль второго президента РА Роберта Кочаряна, заявив, что последний заранее разработал план столкновений. Что касается диалога с властями, лидер АНК дал понять, что Конгресс ничего не потеряет от провала диалога, а может даже и выиграет. Он заявил, что если власти не выполнят требования на этот раз, в будущем АНК представит требование немедленной отставки действующего президента и правительства.
За дату следующей встречи голосовали все участники митинга
Выступая в ходе митинга, лидер АНК Левон Тер-Петросян поставил на народное голосование дату следующего митинга. По желанию сторонников оппозиции, следующий митинг АНК состоится 1 августа. После завершения митинга сторонники оппозиции организовали шествие по малому центру Еревана и опять вернулись на площадь Свободы, откуда разошлись по домам.