2013-ի հոկտեմբերին բացվելու է Դիլիջանի միջազգային դպրոցը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքերով, դպրոցը կառուցում է մասնավոր հատվածը, և կառավարությունը չի մասնակցում այդ գործընթացին: «Սակայն, որքանով ինձ հայտնի է, շինարարական աշխատանքները բավական ակտիվ են ընթանում»,- ասել է նա և հավելել, որ միջազգային մրցույթի արդյունքներով արդեն ընտրվել է դպրոցի տնօրեն, որն արտասահմանից է: Դպրոցի անձնակազմն արդեն աշխատում է կրթության նախարարության հետ, որպեսզի նրա կրթական համակարգը համապատասխանի հայկական չափանիշներին:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանում արդեն կա միջազգային դպրոց: «Դա «Քվանտն» է, որը Հայաստանում առաջին և տարածաշրջանում 5-րդ միջազգայինն դպրոցն է»,- ասել է նա և հավելել, որ «Քվանտը» դարձել է առաջին IB (International Baccalaureate – միջազգային բակալավրիատ) դպրոցը: «Սեպտեմբերի 1-ից դպրոցն արդեն կունենա դասարան միջազգային կրթական համակարգի համար»,- ասել է նա:

Международная школа Дилижана откроется 1 сентября 2013 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян. По его словам, школу строит частный сектор, и правительство не участвует в этом процессе. “Однако, насколько мне известно строительные работы идут довольно активным образом”, – сказал он, добавив, что по результатам международного конкурса уже выбран директор школы из заграницы. Аппарат школы уже работает с Министерством образования, чтобы ee образовательная система соответствовала армянским стандартам и законодательству РА.
При этом Армен Ашотян отметил, что в Армении уже есть международная школа. «Это школа «Квант», которая является первой в Армении и пятой в регионе международной школой», – сказал он, добавив, что зарегистрировавшись в центральном офисе международного бакалавриата в Женеве, «Квант» стал первой IB (International Baccalaureate – Международный бакалавриат) школой. «С 1 сентября у школы уже будет класс для международной образовательной системы», – сказал он.