Մարտիրոս Սարյանի 1913թ-ին ստեղծած «Պարսկաստան» նկարը, որտեղ պատկերված է դրվագ պարսկական կենցաղից, վերականգնվում է: Ինչպես լրագրողներին հայտնեց Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը, նկարը վնասվել էր դեռ նկարչի կենդանության օրոք, ջեռուցման խողովակի վթարի հետևանքով: Նկարի զգալի մասը` ըստ վերականգնող մասնագետի, ջրից քայքայվել էր:
Նկարը լրագրողների դատին հանձնվեց առաջին փուլի` ներկաշերտի ամրակայումից հետո: Ինչպես նշեց Ռուզան Սարյանը, նկարը պատկերված է տեմպերա ներկով, սակայն փորձ է արվել վերականգնել յուղաներկով: Ո±վ է փորձել «վերականգնել» և երբ` իբր հայտնի չէ: 15-20 րոպե տևողությամբ ասուլիսում այդպես էլ չներկայացվեց, թե որքան գումար է ծախսվել և ծախսվելու նկարը վերականգնելու համար: Միայն Միլանի հայկական մշակույթի փաստագրման և ուսումնասիրման կենտրոնի վերանորոգման բաժնի ղեկավար Գայանե Կազնատին հայտարարեց, որ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրվել է 5000 եվրո: Անհայտ է նաև նկարի վերականգնողական աշխատանքների ավարտը, մյուս վնասված և վերականգնման կարիք ունեցող նկարների քանակը: Վերականգնման աշխատանքները սկսել են հունիսի 25-ին: Նկարը Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի բացման օրվանից գտնվում է այնտեղ:
Նկարի վերականգնողական աշխատանքներն իրականացվում են ՀՀ մշակույթի նախարարության և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության «Պիլոտային ծրագրի» համատեղ ուժերով: Նկարի վերականգնման աշխատանքները համակարգում է Միլանի հայկական մշակույթի փաստագրման և ուսումնասիրման կենտրոնի վերանորոգման բաժնի ղեկավար Գայանե Կազնատին, վերականգնում են իտալացի վերականգնող նկարիչ Լուչիանա Բիլիոտին և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի վերականգնող նկարիչներ Հայկ Ամիրպանյանն ու Արամ Մաթևոսյանը:
Միլանի հայկական մշակույթի փաստագրման և ուսումնասիրման կենտրոնը զբաղվում է նաև Մարմաշենի եկեղեցու, Քոբայրի վանական համալիրի և Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարների վերականգնմամբ:

Созданная Мартиросом Сарьяном в 1913 году картина “Персия”, изображающая фрагмент персидского быта, находится на стадии реставрации. Директор Дома-музея М. Сарьяна Рузанна Сарьян сообщила журналистам, что картина была сильно повреждена еще при жизни художника из-за отсутствия отопительной системы. Значительная часть картины, по словам специалиста, повреждена из-за сырости в помещении. На суд журналистов картину представили после первого этапа реставрации – закрепления слоя краски. Как отметила Рузанна Сарьян, картина написана краской темпера. Однако ее пытались “восстановить” с помощью масляных красок. Кто и зачем пытался “восстановить” картину подобным образом, якобы неизвестно. На пресс-конференции, которая длилась 15-20 минут, так и не было сказано, сколько средств уже затрачено и сколько предстоит затратить на реставрацию картины. Только руководитель реставрационного отдела центра по изучению и документации армянской культуры в Милане Гаяне Казнати заявила, что Министерство иностранных дел Италии предоставило для восстановления картины 5 000 евро. Неизвестны также дата завершения реставрационных работ и количество поврежденных картин, которые также нуждаются в срочной реставрации. Работы по восстановлению картин начались с 25-го июня. Картина “Персия” находится в Доме-музее М. Сарьяна с первого дня открытия музея.
Реставрация производится в рамках совместной программы Министерства культуры РА и министерства иностранных дел Италии. Работами по реставрации руководит заведующая реставрационным отделом центра по изучению и документации армянской культуры в Милане Гаяне Казнати, реставрацию производят итальянский художник Лучиана Билиоти и художники-реставраторы Национальной галереи Армении Айк Амирпанян и Арам Матевосян. Миланский центр по изучению и документации армянской культуры занимается восстановлением церкви в Мармашене, монастырского комплекса в Кобайре, а также реставрацией фресок Минаса.