Երևանի քաղաքապետարանը մյուս տարի նախատեսում է նոր աղբանոց կառուցել: Այս մասին Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց Երևանի քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Էդուարդ Ներսիսյանը:
Ներսիսյանի տեղեկացմամբ` այժմ քննարկման փուլում է այն հարցը, թե արդյո՞ք նոր աղբանոցը կզբաղվի թափոնների վերամշակմամբ: Մյուս կողմից` քաղաքապետարանն այժմ պատրաստվում է հայտարարել միջազգային մրցույթ` թափոնների հավաքման աշխատանքները իրականացնելու համար: Մրցույթի արդյունքում կընտրվեն երկու միջազգային օպերատորներ, որոնք կզբաղվեն աղբահանության միայն տեխնիկական խնդիրներով, իսկ աղբի դիմաց վճարումների հավաքագրումը, նախկինի պես, կիրականացվի քաղաքապետարանի կողմից:
«Աղբահանության կազմակերպումը ոչ միայն բնապահպանական և սանիտարական չափանիշների համապատասխան լինելու խնդիր է, այլև շատ կարևոր պայման է երկրի զարգացման առումով»,- ընդգծեց Է. Ներսիսյանը:
Ըստ բանախոսի` Երևանի տեղական իշխանությունները կարծում են, որ աղբի վերամշակումը պետք է լինի աղբահանության զարգացման գլխավոր վեկտորը, քանի որ Հայաստանում աղբահանության խնդիրը այնքան էլ մխիթարական վիճակում չէ: Նրա ներկայացրած փաստերի համաձայն` Երևանում, օրինակ, շահագործվում է 4 աղբանոց, իսկ տարեկան միայն Նուբարաշենի աղբանոց տեղափոխվում է 250-300 տոննա աղբ:
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին» օրինագիծը: Այս կապակցությամբ
Է. Ներսիսյանը համոզված է, որ փոփոխությունները հիմք են հանդիսանալու ներդրումային ծրագրեր մշակելու և իրականացնելու համար:

1 Июль 2011 - 10:42 AMT
В 2012 году в Ереване будет построена новая мусорная свалка. Об этом в ходе телемоста Ереван-Москва на тему “Проблема мусора, как избежать мусорного бедствия” заявил начальник отдела программ развития и инвестиционных программ мэрии Еревана Эдуард Нерсисян. По его словам, ситуация с мусором в Ереване аховая, и столица в этом плане отстала от современных стандартов управления тяжелых отходов.
«В Ереване в настоящее время эксплуатируется 4 свалки мусорных отходов. Одна свалка обеспечивает порядка 85% потребностей города, и является основной с точки зрения инвестиций, которые мы планируем реализовать. Остальные не принимаются в расчет с точки зрения дальнейшей эксплуатации. Ежегодно на Нубарашенскую свалку перевозится 250-300 тысяч тонн мусора», – сообщил Нерсисян.
Представитель мэрии отметил, что для выхода из существующей ситуации был разработан законопроект «О вывозе мусора и санитарной очистке города», согласно которому оплата за услуги за вывоз мусора входит в рамки обязательного платежа. Помимо этого, мэрия в июле объявит международный тендер для 2 операторов в области вывоза мусора и санитарной очистки города. «16 компаний уже прошли предварительный международный отбор и до конца года планируем подписать контракт с двумя из них. Мэрия возьмет на себя сбор платежей, и у операторов останется лишь техническая функция», – сказал Нерсисян.
Парламент Армении принял в первом чтении законопроект «О вывозе мусора и санитарной очистке». Вице-мэр Еревана Камо Ареян сказал, что при разработке закона был изучен международный опыт. Так, по его словам, в ряде стран установка тарифов на услугу вывоза мусора и саночистке входит в компетенцию столичных общин.