2 Հուլիս 2011 - 11:31 AMT
Օրերս «Մոսկվայի տանը» բացվել է գեղանկարիչ Սամվել Սևադայի լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսին ներկայացված է շուրջ 120 լուսանկար, որոնք հեղինակվել են 7-8 տարիների ընթացքում: Սամվել Սևադան ունի բնություն պատկերող բաթմաթիվ լուսանկարներ, սակայն այս անգամ չի ցանկացել դրանք ընդգրկել ցուցահանդեսում. «Բնությունն ինքնին կատարյալ է: «Անկատարը մենք ենք, և մեր մեջ պետք է գտնենք հետաքրքիրը», PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սևադան:
Այն հարցին, թե ինչպես է նա ընտրում իր կերպարներին, հեղինակը պատասխանեց, որ միանգամից է զգում §գտածոն¦, քանի որ նա մասնագիտությամբ գեղանկարիչ է և զգում է, որ մարդու մեջ ասելիք կա:
Լուսանկարները բաժանված են մի քանի ժանրի` դիմանկաների, քաղաքային տեսարանների, նատյուրմորտների և թեմատիկ կոմպոզիցիաների: Աշխատանքներն արվել են Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում, Ռուսաստանում և Արևմտյան Հայաստանում: Սևադայի աշխատանքներում պատկերված են բազմաթիվ հայտնի մարդիկ` Խորեն Աբրահամյանը, Վլադիմիր Մսրյանը, Հրանտ Մաթևոսյանը, ժամանակակից հայ դերասաններ և երգիչներ: Կան նաև հզոր անհատականությամբ և խարակտերով առանձնացող կերպարներ հասարակ մարդկանց խավից: Նրանք նայում են տեսախցիկին, կամ չեն նկատում այն, ժպտում են, տխրում, հուզվում և բոլոր դեպքերում էլ ընդգծված է նրանց ներաշխարհն ու խոհափիլիսոփայությունը ցուցադրելու հմտությունը:

2 Июль 2011 - 11:31 AMT
На днях в “Доме Москвы” открылась выставка фоторабот художника Самвела Севады. На выставке представлено около 120 фотографий, сделанных автором в течение 7-8 лет. На многих фотографиях Самвела Севады изображена природа, однако он не пожелал представить их на выставке: “Природа сама по себе совершенна. Мы несовершенны, и именно в нас следует искать что-то интересное”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Севада.
На вопрос о том, как он находит образы, автор ответил, что “находку” он видит сразу, поскольку по профессии он художник и чувствует, если в человеке есть потенциал, богатый внутренний мир.
Фотографии делятся на несколько жанров: портреты, городские пейзажи, натюрморты и тематические композиции. Фотографии, представленные на выставке, сняты в Армении, США, Мексике, России и в Западной Армении. Самвел Севада фотографировал многих известных людей: Хорена Абрамяна, Владимира Мсряна, Гранта Матевосяна, современных армянских актеров и певцов. Среди них есть и образы сильных личностей с характером, взятые из народа. На их лицах – выражение радости или, наоборот, трогательной грусти, счастья или разочарования. Но во всех фотографиях художник сумел выявить, раскрыть сущность этих характеров, их внутреннюю философию.