ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Աղշին Մեխիևը ՄԱԿ ԱԽ և կառույցի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին ուղարկել է ոչ ավել, ոչ պակաս 10-էջանոց բողոք Հայաստանի և Ղարաբաղի վերաբերյալ: Իր նամակում Մեխտիևը փորձել է Հայաստանի և Ղարաբաղի վրա գցել հրադադարի մշտական խախտումների համար մեղքը, ինչպես նաև խաղաղ գյուղերի գնդակոծությունը: Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը հրադադարի ռեժիմը խախտել են 200 անգամ: Ավելին, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, թե ում էր հասցեագրված Դովիլի հայտարարության նախազգուշացումն ուժ կիրառելու անթույլատրելիության մասին: «Դրա կրկնակի կիրառումը ոչ միայն նոր փորձություններ կբերի, այլ նաև կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Մենք կոչ ենք անում կողմերին բնակչությանը պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի»,- Դովիլի հայտարարությունում նշել են Դմիտրի Մեդվեդևը, Նիկոլյա Սարկոզին և Բարաք Օբաման:
Բացի դրանից, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը մեղադրում է հայկական կողմին նրանում, որ այն «փորձում է համաշխարհային հանրության ուշադրությունը շեղել հիմնական խնդրից»: Պետք է ենթադրել, որ խոսքը գնում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին, որին ողջ ուժերով ադրբեջանական իշխանությունները փորձում են խոչընդոտել, որը նրանց համար հղի է հենց այդ իշխանության կորստով: Այս սխեմայի մեջ բավական տրամաբանական մտավ Կազանի հանդիպման ձախողումը, որի հետ շատերը կապում էին դրական կամ բացասական, բայց բավական որոշակի սպասումներ: Հատկապես նույն Դովիլի հայտարարության ֆոնի վրա, որտեղ Նեդվեդևը, Սարկոզին և Օբաման պահանջել են լուծել ղարաբաղյան հիմնահարցը, Հայաստանում, Ադրբեջանում, Ռուսաստանում և Եվրոպայում կարծիքներ են հնչել, որ Կազանում անպայման ստորագրվելու է որոշակի փաստաթուղթ: Այդ կարծիքները հաստատում էին Սարկոզիի և Օբամայի հեռախոսազրույցները Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպման նախաշեմին: Սակայն վերջին պահին Բաքուն որոշեց հանդես գալ 10 նոր առաջարկներով` դրանով հանդերձ հողին հավասարեցնելով գերտերությունների բոլոր պահանջները և կոչերը: Մեխտիևի նամակի ևս մեկ թեմա են դարձել ադրբեջանական կողմի մշտական խոսակցությունները «Ադրբեջանին Ղարաբաղի պատմական պատկանելության մասին»: «Լեռնային Ղարաբաղը ողջ պատմության ընթացքում եղել է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը», գրում է Մեխտիևը, «մոռանալով» այն մասին, որ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարեց իրեն Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության, ոչ թե Ադրբեջանական ԽՍՀ իրավահաջորդը: Մասնավորապես, Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին սահմանդրական ակտի 2-րդ հոդվածում ասվում է. «Ադրբեջանական Հանրապետությունը 1918թ. մայիսի 28-ից մինչև 1920թ. ապրիլի 28-ը գոյություն ունեցած Ադրբեջանական Հանրապետության իրավահաջորդն է»: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղը, որի բնակչության 94 տոկոսը հայեր էին, ՌԿԿ (բ) ԿԿ Կավբյուրոյի 1921թ. որոշմամբ ընդգրկվեց Ադրբեջանի կազմում որպես ինքնավարություն:
Այսպիսով, դատելով Մեխտիևի նամակից, պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ոչ միայն սեփական ժողովրդին, այլ նաև միջազգային հանրությանն ապատեղատվություն տալու և ապակողմնորոշելու փորձերը` ղարաբաղյան խնդրի շուտափույթ լուծումը թույլ չտալու համար, որն ադրբեջանական իշխանություններին մեծ դիվիդենտներ է բերում և, ամենագլխավորը, վաղվա օրվա մեջ վստահություն: Սակայն, հազիվ թե Ադրբեջանին հաջողվի N քանակության տարիներ մոլորության մատնել ողջ աշխարհին` առանց իր համար ողբալի հետևանքների:

2 July 2011 - 14:07 AMT
Ambassador Agshin Mehdiyev, Permanent Representative of Azerbaijan to the UN, has submitted neither more nor less than a 10-page letter to the UN Secretary-General and the Security Council.
In his letter, Mehdiev attempted to shift Azerbaijan's fault for permanent ceasefire violations on Armenia and Karabakh. However, Mehdiyev failed to mention that it's Azeri military units that permanently violate ceasefire, leaving soldiers and peaceful inhabitants dead and injured. For example, over the last week, about 200 instances of ceasefire violation by the Azerbaijani armed forces were reported, with 900 shots fired.
Moreover, it’s no secret who the Deauville statement of OSCE MG co-chairs on unacceptability of the use of force was addressed to, warning that the international community will strictly condemn any use of force.
Azeri representative is also accusing Armenia of ''having the sole purpose of misleading the international community'' of the main issue. One may infer the main issue to be a Karabakh conflict settlement, with Azeri authorities taking every effort to prevent it, lest they might lose their authority. A failure of Kazan meeting was an illustration of Azerbaijan's stalling for time. While many structures and organisations predicted a conclusive document to be signed at the meeting, Baku advanced a dozen of new suggestions reducing urges and demands of superpowers to nothing.
Another subject of complaint in Mehdiyev's letter was that of ''Karabakh being a historic part of Azerbaijan.'' ''From ancient times up to now, Karabakh was an inalienable part of Azerbaijan,'' the letter says, bearing no mention of the fact that after the collapse of the Soviet Union, Azerbaijan announced itself as a legal successor to Azerbaijan Democratic Republic, but not to Azerbaijan Soviet Socialist Republic.
Specifically, Article 2 of Constitutional Act of Azerbaijan Republic on independent statehood of Azerbaijan Republic says, “Azerbaijan Republic is a legal successor of the Azerbaijan Republic dating back to the period of May 28,1918 – April 28, 1920.” Nagorno Karabakh, with 94% of Armenian population, by the decision of the Caucasus Bureau was included in Azerbaijan Soviet Socialist Republic in a capacity of autonomy in 1921. Which means Karabakh has no bearing on modern Azerbaijan.
Thus, Mehdiyev's letter to UN suggests official Baku's continued attempts to misinform both Azerbaijani people and the international community, so as to disallow a rapid settlement of Karabakh issue, which brings Azeri authorities some certainty of future. However it's harldy likely for Azerbaijan to keep misleadign the international community without having to bear the consequences.