4 Հուլիս 2011 - 14:19 AMT
Հայ ժողովրդի մոտ «ճամպրուկային տրամադրության» հոգեբանություն է ձևավորվել, այսինքն` բոլորը կարծում են, թե ուր մեկնեն երկրից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը: Նրա խոսքով, հայ միգրանտների թիվն այլևս այնքան չի վախեցնում, որքան վախեցնում է մեծամասնության մոտ նման գաղափարի առկայությունը: Դևրիկյանը նշել է, որ երկրի գլխավոր գանձը ժողովուրդն է, «և Հայաստանն օրեցօր կորցնում է» այն: «Եթե անգամ ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական դրությունը բարելավվի առանց այս հոգեբանության փոփոխության, երկրի նախագահը կարող է որոշակի դեր խաղալ միգրացիայի կանխման հարցում: «Հայաստանի նախագահը պետք է ուղերձով դիմի ժողովրդին և բացատրի, որ հենց ժողովուրդն է երկրի ապագան»,- ասել է նա:
Հայագետ Հարություն Մարությանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում արտագաղթի խնդիրը ծառացել է ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական խնդիրների, այլև պաշտպանվածության և վստահության զգացումի բացակայության պատճառով:
Հոգեբան Լաուրա Պետրոսյանն իր կողմից ասել է, որ արտագաղթի պատճառներից մեկը կարող է լինել նաև այն, որ մարդն իրեն պետքական չի զգում երկրի համար: Նրա խոսքով, միգրացիայի հարցում ժամանակի ընթացքում մեծ դեր կարող են խաղալ նաև սրթեսները: «Պարզապես մենք չենք հասկանում մի բան` ցանկացած իրադարձություն պետք է անցյալում մնա, իսկ հայ ժողովուրդն անցյալով է ապրում»,- նշել է նա: Այս համատեքստում նա բերել է ապրիլի 24-ի (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա) օրինակը: «Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելը լավ երևույթ է, սակայն մեզ մոտ այն վերածվում է սգո արարողության»,- ասել է Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, նման հոգեբանության փոփոխության ուղղությամբ աշխատանքներ տանելու անհրաժեշտություն կա:
Հայտնի է, որ 2010թ. հունվար-սեպտեմբերի ընթացքում Հայաստանը լքած մարդկանց թիվը 65 հազարով գերազանցում է ժամանածների թիվը: 2009թ. նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը կազմել է 47 հազար: Այսինքն` արտագաղթի ծավալը մեծացել է 38,7 տոկոսով:
2011 թ. առաջին եռամսյակում պաշտոնապես գրանցված միգրացիայի տվյալների արդյունքում բացասական մնացորդը կազմել է 458 մարդ: Ոստիկանության անձնագրային բաժնի տվյալներով, այս տարվա առաջին եռամսյակում հաշվառման է կանգնել 8009 մարդ, և հաշվառումից դուրս է գրվել 8467 մարդ:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի արտագաղթի հարցում գլխավոր խնդիրներից մեկը հայ աշխատունակ հատվածի արտագաղթն է: Հայ աշխատավոր միգրանտների մոտ 94 տոկոսը մեկնում է Ռուսաստան: Հայտնի է, որ հայ գաղթականներն արտասահմանում հիմնականում զբաղվում են շինարարությամբ կամ առևտրով:

4 Июль 2011 - 14:19 AMT
У армянского народа сформировалась психология «чемоданного настроения», то есть все думают, куда бы им уехать из страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил замдиректора Института литературы Вардан Деврикян. По его словам, число армянских мигрантов уже так не пугает, сколько пугает наличие данной идеи у большинства. По его словам, главным сокровищем страны является народ, «и Армения с каждым днем теряет свое сокровище». «Если даже социально-экономическое состояние народа улучшится, без изменения данной психологии ситуация в вопросе миграции не поменяется”, – заявил Деврикян. В этом контексте он заметил, что президент страны может сыграть определенную роль в вопросе предотвращения миграции. «Президент Армении должен обратиться с посланием к народу и объяснить, что именно народ является будущим страны”, – сказал он.
В свою очередь, арменовед Арутюн Марутян отметил, что в Армении проблемы миграции не только из-за социально-экономических проблем, но и из-за отсутствия чувства защищенности и уверенности.
Со своей стороны психолог Лаура Петросян сказала, что одной из причин миграции также может быть то, что человек не чувствует себя нужным стране. По ее словам, также большую роль в вопросе миграции могут сыграть непреодоленные стрессы в течение времени. «Просто мы не понимаем одного – любое событие должно остаться в прошлом, а армянский народ живет прошлым”, – отметила она. В этом контексте она привела пример 24 апреля (День памяти Геноцида армян). «Почитание памяти жертв Геноцида является хорошим явлением, однако у нас оно превращается в траурную церемонию», – сказала Петросян. По ее словам, необходимо работать в направлении изменения подобной психологии.
Известно, что в течение января-сентября 2010 г. число покинувших Армению на 65 тыс. больше числа прибывших в страну. За тот же период 2009 г. это число составило 47 тыс. То есть, объем миграции увеличился на 38,7%.
Отрицательное сальдо миграции в Армении в первом квартале 2011 года составило 458 человек. В первом квартале этого года по данным паспортного отдела Полиции количество прибывших в республику составило 8009 человек, а количество выбывших с учета в тот же период 8467 человек.
На сегодняшний день одной из главных проблем в вопросе миграции Армении является отъезд армянских рабочих. Около 94% армянских рабочих мигрантов уезжают в Россию. Известно, что армянские мигранты за границей, в частности, занимаются строительством или торговлей.