«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնողական խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը Հայաստանի իշխանություններին մեղադրում է Facebook-ում «Սարդարապատ» խմբի էջը կոտրելու մեջ: Այդ մասին նա հայտնել է PanARMENIAN.Net գործակալության թղթակցի հետ զրույցում: Նրա խոսքով, «Սարդարապատը» դեռևս հունիսի 23-ից հետո, երբ արգելվեց շարժման հանդիպումը երիտասարդության հետ, նախազգուշացրել էր, որ իշխանությունները ծրագրում են սոցիալական ցանցերում այլախոհների դեմ արշավ սկսել: Նա ավելացրել է, որ «Սարդարապատի» էջը կոտրելը միայն սկիզբն է, և ապագայում կարելի է ևս մի շարք ջարդեր սպասել: Ընդ որում, Սեֆիլյանն ընդգծել է, որ իշխանություններին, միևնույն է, չի հաջողվի հասնել իրենց առջև դրված նպատակներին և ստիպել, որպեսզի այլախոհները լռեն: «Երբ սոցիալական ցանցում էջ են փակում, մենք կարող ենք 4 կամ 10 նոր էջ ստեղծել: Եվ մենք ոչինչ չենք կորցնի, քանի որ կանխավ պահպանում ենք տեղեկատվական բազան»,- նշել է նա: Սեֆիլյանը հաղորդել է նաև, որ մի քանի օր իրենք էջը կպահպանեն ներկայիս տեսքով, որպեսզի բոլորին ցույց տան կատարվածը, իսկ հետո կվերականգնեն ոչնչացված տեղեկատվությունը:
Հուլիսի 3-ին կոտրել են «Սարդարապատ» խմբի էջը Facebook-ում և ջնջել խմբի քարտուղարի բոլոր գրառումները:

Член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян обвиняет армянские власти во взломе страницы группы движения “Сардарапат” в Facebook-е. Об этом он заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. По его словам, “Сардарапат” еще после 23 июня, когда была запрещена их встреча с молодежью, предупреждал, что власти планируют начать в социальных сетях поход против неугодных им. Он добавил, что взлом страницы “Сардарапата” лишь начало, и что в будущем можно ожидать еще ряд подобных взломов. При этом Сефилян подчеркнул, что властям все равно не удастся достичь поставленных перед собой целей и заставить замолчать неугодных им. “Когда закрывают страничку в социальной сети, мы можем создать 4 или 10 новых страничек. И мы ничего не теряем, так как заранее сохраняем информационную базу”, – отметил он. Сефилян также сообщил, что несколько дней они сохранят страничку в нынешнем виде, чтобы показать всем произошедшее, а затем восстановят уничтоженную информацию.
3 июля была взломана страница движения “Сардарапат” в Facebook-е и были удалены все заметки секретаря группы.