5 Հուլիս 2011 - 11:56 AMT
Հայաստանը գերազանցել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆայիի ակնկալիքները: «Երկիրը մեծ տուրիստական ներուժ ունի հարուստ պատմամշակութային ժառանգության և հավատի հաշվին, և այժմ մեր ձեռքերում է այդ արդյունաբերության առաջխաղացումը: Հայաստանն արժանի է, որպեսզի այդ երկիր այցելող զբոսաշրջիկները ոչ թե հարյուրներով հաշվվեն, այլ միլիոններով»,- ասել է նա հուլիսի 5-ին Երևանում: Իր այցի շրջանակում հյուրը նախօրեին այցելել էր հայկական ճարտարապետության գոհարներից մեկը՝ Գառնիի հեթանոսական տաճար և Գեղարդի վանական համալիր: Այստեղ նրան ապշեցրել էր երկու տղամարդկանց և երկու կանանց հոգևոր երգեցողությունն առանց որևէ երաժշտական գործիքի նվագակցության, և նա երգիչներին Մադրիդ տանելու միտք էր արտահայտել, ինչը լավագույն գովազդը կդառնա Հայաստանի համար: «Հայաստանում շատ են արվեստի մարդիկ, անհրաժեշտ է աշխարհին գրավել այդ հարստությամբ»,- հավելել է նա:
Փորձագետի կարծիքով, Հայաստանով ճանապարհորդելիս ամեն քայլափոխի կարելի է տեսարժան վայրեր հանդիպել: «Ես խոստանում եմ, որ Հայաստանի լավագույն դեսպանը կլինեմ, ուր էլ մեկնեմ»,- նշել է նա: Այս համատեքստում Թալեբ Ռիֆային հավելել է, որ Հայաստանը բավական լավ է ներկայացված աշխարհին, սակայն իշխանությունների քաղաքական կամքն է անհրաժեշտ սեփական բրենդի առաջխաղացման ծրագրի մշակման համար` օգտագործելով դրա համար անհրաժեշտ ռեսուրսները: Միաժամանակ նա նախազգուշացրել է չափազանց մեծ մարքեթինգային և PR-քայլերից, որոնք կարող են չարդարացնել զբոսաշրջիկի սպասումները` հույս հայտնելով, որ Հայաստանին կհաջողվի ապահովել հավասարակշռությունը:
Ավելին, հանրապետության զբոսաշրջության ներուժի զարգացման ճանապարհին գլխավոր քարտուղարին չի մտահոգում սահմանների փակ լինելը: Թալեբ Ռիֆային բերել է փոքր Շվեյցարիայի օրինակը, որը մեծ ջանքերով նման բարձունքների է հասել: Գլխավոր քարտուղարը հաղորդել է, որ ԶՀԿ-ը մեծ պլաններ ունի Հայաստանում` ավելացնել երկիր այցելող զբոսաշրջիկների քանակը, թեթևացնել արտոնագրային ռեժիմը, ավելացնել ներդրումները, բարձրացնել Հայաստանի բրենդի ճանաչելիությունը, կատարելագործել օրենսդրական դաշտը համաշխարհային զբոսաշրջության արտադրության մեջ ինտեգրվելու ճանապարհին:

Армения превзошла ожидания генерального секретаря Всемирной организации туризма ООН Талеба Рифаи. “Страна обладает большим туристичсеким потенциалом за счет богатого культурно-исторического наследия и веры, и сейчас в ваших руках сдвинуть эту индустрию. Армения заслуживает того, чтобы число посещающих ее туристов исчислялось не сотнями, а миллионами”, – сказал он 5 июля в Ереване. В рамках визита гость накануне посетил языческий храм Гарни – жемчужину армянской архитектуры, и монастырский комплекс Гегард. Здесь его поразило духовное пение двух мужчин и двух женщин без аккомпанемента какого-либо инструмента, и он выразил идею привезти их в Мадрид, что станет лучшей рекламой для Армении. «В Армении много людей искусства, необходимо привлечь мир этим богатством», – добавил он.
И, несмотря на то, что он не потратил ни одной копейки в Армении в качестве туриста, тем не менее, по мнению эксперта, путешествуя по Армении, можно каждые 10 минут встретить достопримечательности. «Я обещаю, что буду лучшим послом Армении куда бы я не поехал», – добавил он. В этом контексте Талеб Рифаи добавил, что Армения достаточно хорошо представлена миру, однако есть необходимость в политической воле властей по разработке плана продвижения своего бренда с использованием необходимых для этого ресурсов. Одновременно он предостерег от чрезмерных маркетинговых и PR-шагов, которые могут не оправдать ожидания туриста, выразив надежду, что Армении удаться обеспечить баланс.
Более того, генсека не смущает закрытость границ на пути развития турпотенциала республики. Талеб Рифаи привел пример маленькой Швейцарии, которая большими усилиями добилась таких высот. Как сообщил генсек, у ВОТ большие планы в Армении: увеличить число посещающих страну туристов, облегчить визовый режим, увеличить инвестиции, повысить узнаваемость бренда Армении, усовершенствовать законодательное поле на пути интеграции в мировую туриндустрию.