Երևանում կայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությանը հակազդելու գծով իրավասու մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: Նիստը կայացել է Ռուսաստանի ԹՀԴԾ տնօրեն Վիկտոր Իվանովի նախագահությամբ:
Նիստում կարծիքների կառուցողական փոխանակություն է կայացել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի խնդիրների, ինչպես նաև Աֆղանստանի տարածքից բխող թմրանյութային սպառնալիքին հակազդելու կայուն մեխանիզմների զարգացման շուրջ:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը հայտնել է, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը բխում է Հայաստանի պետական շահերից, և Հայաստանը մենակ չի կարող պայքարել այդ երևույթի դեմ: Այս համատեքստում Սարգսյանն ընդգծել է հարևան պետությունների հետ մշտական փոխգործակցության և կապերի պահպանման կարևորությունը: ՀՀ Ոստիկանության պետի խոսքով, ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները, որպեսզի Հայաստանը երբեք թմրանյութերի շրջանառության համար տարանցիկ երկիր չդառնա: Նրա խոսքով, ներկայումս իրադրությունը վերահսկելի է և անհանգստության համար պատճառներ չկան:
Հայաստանի Ոստիկանության պետը հաղորդել է նաև, որ հոկտեմբերի 12-ից 14-ը Երևանում կկայանա ԱՊՀ երկրների ներքին գործերի նախարարների և ոստիկանության պետերի խորհրդակցություն, որի շրջանակում կքննարկվի թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի հարցը:

6 Июль 2011 - 12:49 AMT
В Ереване состоялось заседание Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств-членов ОДКБ, в котором принял участие генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
Заседание прошло под председательством директора ФСКН России Виктора Иванова.
В рамках заседания состоялся конструктивный обмен мнениями по проблемам борьбы с незаконным оборотом наркотиков, а также о развитии устойчивых механизмов противодействия наркоугрозе, исходящей с территории Афганистана.
На брифинге с журналистами начальник полиции Армении Алик Саргсян заявил, что борьба с незаконным оборотом наркотиков исходит из государственных интересов Армении, и республика одна не может бороться с этим явлением. В этом контексте Саргсян подчеркнул важность постоянного взаимодействия с соседними государствами и поддержания контактов. По словам начальника полиции РА, предпринимаются все меры, чтобы Армения никогда не стала транзитной страной для наркотрафика. По его словам, в настоящее время ситуация контролируема, и нет причин для беспокойства.
Начальник полиции Армении также сообщил, что 12-14 октября в Ереване состоится совещание министров внутренних дел и начальников полиции стран СНГ, в рамках которого будет обсужден вопрос борьбы с незаконным оборотом наркотиков.