Հայաստանը պաշտոնապես հերքել է ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Լեռնաին Ղարաբաղը թմրանյութերի շրջանառության համար տարանցիկ տարածք է: Ինչպես լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Հայաստանի Ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը, այդ հաղորդագրությունները կեղծ են: «Ես չգիտեմ, թե ինչ աղբյուրներից են օգտվում այդ հայտարարությունների հեղինակները: Ես կտրականապես հերքում եմ այդ հաղորդագրությունները: Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը համատեղ պայքարում են թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ, և ես կարող եմ նշել, որ մինչ օրս Ղարաբաղի տարածքում թմրանյութերի շրջանառության ոչ մի դեպք չի գրանցվել»,- ասել է Հայաստանի Ոստիկանության պետը:
Ալիկ Սարգսյանը հաղորդել է, որ Ղարաբաղի իրավապահ մարմիններն ակտիվ ու հետևողական պայքար են մղում այդ ուղղությամբ, և ներկայումս Ղարաբաղը, ոստիկանության պետի խոսքով, այդ առումով առավել պաշտպանված է, քան Հայաստանը:
Սարգսյանի կարծիքով, այդ հարցը շահարկում են Արցախի Հանրապետության չճանաչված լինելու պատճառով: «Մեր որոշ հարևան պետություններ շահագրգռված են, որպեսզի Ղարաբաղին թուք ու մուր անելով` աղմկահարույց ու մութ պատմությունների մեջ ներքաշեն»,- ասել է ոստիկանության պետը:
Ռուսաստանի թմրանյութերի շրջանառության վերահսկման Դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովն այս առիթով հայտնել է, որ հակամարտության գոտիներում թմրանյութերի շրջանառությունը նույնպես չի կարելի բացառել, սակայն այդպես էլ չի ասել, թե արդյոք Ղարաբաղի տարածքում գրանցվել են թմրանյութերի շրջանառության դեպքեր:

6 Июль 2011 - 13:33 AMT
Армения официально опровергла сообщения азербайджанских СМИ о том, что Нагорный Карабах является транзитной территорией для наркотрафика. Как в ходе брифинга в Ереване заявил начальник полиции Армении Алик Саргсян, эти сообщения являются ложными. “Я не знаю, какими источниками пользуются авторы этих заявлений. Я полностью опровергаю эти сообщения. Армения и Нагорный Карабах совместно борются с незаконным оборотом наркотиков, и я могу отметить, что до сих пор ни одного случая наркотрафика по территории Карабаха не было зафиксировано”, – сказал начальник полиции Армении.
Алик Саргсян сообщил, что правоохранительные органы Карабаха ведут активную и последовательную борьбу в этом направлении, и в настоящее время Карабах, по словам начальника полиции, более защищен в этом плане, чем Армения.
По мнению Саргсяна, этим вопросом спекулируют по причине непризнанности Республики Арцах. “Наши некоторые соседние государства заинтересованы в том, чтобы вовлечь НКР в шумную и темную историю, обливая грязью Карабах”, – сказал начальник полиции.
Директор Федеральной службы России по контролю за оборотом наркотиков (ФЦКН) Виктор Иванов по этому поводу заявил, что циркуляции наркотиков в конфликтные зоны также нельзя исключить, однако так и не сказал, были ли зарегистрированы случаи наркотрафика по территории Карабаха.