7 Հուլիս 2011 - 08:50 AMT
Հուլիսի 7-ին Երևանի պետական բժշկական համալսարանում բացվել է Բժիշկների երրորդ միջազգային համագումարը: Ինչպես հայտարարել է միջոցառման ընթացքում համագումարի նախագահ Դերենիկ Դումանյանը, միջոցառմանը մասնակցում են ավելի քան 600 բժիշկներ Հայաստանից, Արցախից, ինչպես նաև աշխարհի այլ երկրներից: Նրա խոսքով, նրանցից միայն 250-ը հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ են: «Պետք է նշել, որ առաջին անգամ մեր համագումարին մասնակցում է բժիշկների պատվիրակություն Ռուսաստանից»,- ասել է նա: Միաժամանակ Դումանյանը նշել է նման միջոցառումներին երիտասարդ բժիշկների մասնակցությունը: Նա հաղորդել է, որ միջոցառմանը մասնակցում են 24 երիտասարդ բժիշկներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Դումանյանը նաև հաղորդել է, որ հուլիսի 7-9-ը համագումարի շրջանակներում ներկայացվելու են 179 գիտական զեկույցներ, որոնք ներառում են իրենց մեջ առողջապահության ավելի քան 20 ոլորտներ:
Միաժամանակ Դումանյանը նշել է, որ այդ համագումարը յուրահատուկ է, քանի որ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-ամյակի շրջանակներում:
Իր հերթին Armenian International Medical Committee նախագահ, դոկտոր Ավետիս Պողոսյանը նշել է, որ միջոցառման գլխավոր նպատակը Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բժիշկների միջև ակտիվ համագործակցությունն է: Միաժամանակ նա նշել է, որ առողջապահության ոլորտն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում բավական բարձր մակարդակում է:

7 Июль 2011 - 08:50 AMT
7 июля в Ереванском государственном медицинском университете открылся третий Mеждународный съезд врачей. Как заявил в ходе мероприятия председатель съезда Дереник Думанян, в мероприятии принимают участие более 600 врачей из Армении, Арцаха, а также из других стран мира. По его словам, лишь 250 из них представители армянской Диаспоры. “Следует отметить, что впервые в нашем съезде принимает участие делегация врачей из России”, – сказал он. При этом Думянян отметил, важность участия молодых врачей в подобных мероприятиях, для того, чтобы они уже в будущем продолжали традицию съездов. В этом контексте он сообщил, что в мероприятии принимают участие 24 молодых врачей из разных стран мира.
Думанян также сообщил, что 7-9 июля в рамках съезда будут представлены 179 научных докладов, которые включают в себя более 20 сфер здравоохранения.
При этом Думанян отметил, что этот съезд особенный, так как он проходит в рамках мероприятий, посвященных празднованию 20-летия провозглашения независимости Республики Армения.
В свою очередь председатель Armenian International Medical Committee, доктор Аветис Погосян отметил, что главная цель мероприятия – активизировать сотрудничество между врачами Армении, Арцаха и Диаспоры. При этом он заметил, что сфера здравоохранения, как в Армении, так и в Арцахе находится на довольно высоком уровне.