Հուլիսի 7-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվեց գրաֆիկական աշխատանքների ցուցահանդես (160 աշխատանք)` նվիրված սյուրռեալիստական ուղղության ճանաչված նկարիչներ Սալվադոր Դալիին, Հանս Բելմերին, Լեոնոր Ֆինիին, Ջորջո դե Կիրիկոին: Բացի դրանից, ներկայացվեցին նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելես) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից: Ցուցահանդեսին ներկայացվեցին նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով և այլք:
ՀՀ մշակույթի նախարարության Ժամանակակից արվեստի և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Սոնա Հարությունյանի խոսքով ցուցահանդեսը կայացավ մեծ դժվարությամբ, սակայն բացահայտվեց հայ նկարիչների սյուրռեալիստական աշխատանքների առկայության փաստը:
Արժիլեների ընտանիքին պատկանում է Սալվադոր Դալիի օֆորտների ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտներ ցուցադրվեցին Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր: Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում: Արժիլեի խոսքերով իր ընտանեկան հավաքածուից Երևան են բերվել միայն 1/4-ը:

7-го июля в Национальной галерее Армении открылась выставка печатной графики (160 работ), посвященная таким известным мастерам сюрреализма, как Сальвадор Дали, Ганс Беллмер, Леонор Фини, Джорджо де Кирико. Кроме того, на выставке представлены графические листы (ксилография) основоположника абстракционизма Василия Кандинского из коллекции директора галереи Аржиле (США, Лос-Анджелес) Кристин Аржиле. Также выставлены работы армянских художников, испытавших влияние сюрреализма или являющихся мастерами этого течения: произведения Е. Кочара, А. Акопяна, Л. Тутунджяна, Г. Хачатрян, С. Параджанова и др.
По словам руководителя отдела современного искусства Министерства культуры РА Соны Арутюнян, организовать подобную выставку было довольно трудно, но в результате у зрителя появилась возможность познакомиться и с сюрреалистическими работами армянских художников.
Семье Аржиле принадлежит самая большая коллекция медной гравюры Сальвадора Дали, 120 офортов из которой экспонируются в Ереване. Это циклы “Песни Мальдороро”, “Мифология”, “Фауст”, “Хиппи” и др. Большая их часть была создана художником с 1934 по 1973 годы и вошла в золотой фонд искусства гравюры ХХ века. По словам Аржиле, в Ереван привезена 1/4 часть частной коллекции. Выставка продлится до 15-го октября.