Հուլիսի 7-ին «Թռչնասերների կենտրոն» և «Էկոդար» ՀԿ-ներն երևանյան դելֆինարիումի տարածքում կազմակերպել էր բողոքի ակցիա: Այն լուսաբանող լրագրողների թիվը գերակշռում էր մասնակիցների թվին: Ակցիան նվիրվեց անազատության մեջ գտնվող դելֆինների համաշխարհային շաբաթվան: ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանը պետք է օրինակ վերցնի Կոստա Ռիկայից, Թուրքիայից և այլ երկրներից, որտեղ դեֆինարիումներ չկան: «Դելֆինները պետք է ապրեն աղի միջավայրում, ոչ թե քլորացված ջրում: Այն վնասում է կենդանիների մաշկը, տեսողությունը, փչանում են ատամները: Երևանում դելֆիններն ապրում են հենց այդ պայմաններում», ասաց Ադամյանը: Բացի դրանից, Ադամյանի խոսքերով, դելֆինարիումի տնօրինությունը չի թույլատրում նրանց մոնիթորինգ անցկացնել և ծանոթանալ դելֆինների առողջական վիճակին: Այս առիթով ՀԿ-ն դատական հայց է ներկայացրել դելֆինարիումի տնօրինության դեմ և սպասում է պատասխանի:
Իր հերթին դելֆինարիումի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանը լրագրողներին հավաստիացրեց, որ իրենց մոտ բոլոր նորմերը պահպանվում են և կան համապատասխան փաստաթղթեր, սակայն չցուցադրեց դրանք, պատճառաբանելով, թե լրագրողներին առանձին կհրավիրի և ցույց կտա: Բացի դրանից, տնօրենի խոսքերով, ՀԿ-ն ոչ մի մոնիթորինգի առաջարկով նրանց չի դիմել:
Թոհուբոհին միացան նաև դելֆինարիումի մարզիչները, ովքեր կենդանիների «առողջական լավ վիճակը» ապացուցելու համար լրագրողներին ցուցադրեցին բոլոր 4 դելֆինների ատամները և շարժումներին հակադարձելու ունակությունը: Մարզիչներն ասացին, որ յուրաքանչյուր դելֆինի համար անհրաժետ է 250 տոննա ջուր, իսկ իրենք 4 դելֆիններին ապահովում են 1.250 տոննա ջրով:
Բողոքին ներկա էր նաև տարածքի բնակիչ Համլետ Ավոյանը, ով ողջունեց դելֆինարիումի կառուցումը, որովհետև վերջապես Կոմիտասի անվան այգու տարածքը բարեկարգվել է և ավելի անվտանգ է դարձել:

7-го июля общественные организации “Центр любителей птиц” и “Экодар” на территории Ереванского дельфинария организовали акцию протеста. Число журналистов, освещающих мероприятие, превысило число участников акции протеста. Акция посвящена международной неделе защиты находящихся в неволе дельфинов. Председатель ОО Сильва Адамян в беседе с журналистами заявила, что Армения должна взять пример с таких стран, как Коста-Рика, Турция др., в которых нет дельфинариев: “Дельфины должны обитать в соленой воде, в которой не содержится хлор, у дельфинов, обитающих в течение нескольких месяцев в хлорированной воде, возникают проблемы, связанные с глазами, зубами и кожей, а в Ереване они живут именно в таких условиях”, – сказала Адамян. По словам, Адамян, руководство дельфинария не разрешает провести мониторинг и осведомиться о состоянии здоровья питомцев дельфинария. По этому поводу общественная организация подала в суд на руководство дельфинария.
В свою очередь, директор дельфинария Лилит Саакян заверила журналистов, что условия содержания животных соответствуют норме, и у них имеются все необходимые документы, которые она так и не предъявила. Она также сообщила, что ОО не делало никаких предложений относительно мониторинга. В свою очередь, дрессировщики дельфинария заявили, что здоровью дельфинов ничего не угрожает и предъявили всех четырех животных журналистам. Они сказали, что для содержания каждого дельфина необходимо 250 тонн воды, а они обеспечивают четырех дельфинов 1250 тоннами воды. На акции присутствовал местный житель Гамлет Авоян, который одобрил строительство дельфинария, в результате которого территория Парка имени Комитаса наконец-то стала благоустроенной и безопасной.