Հյուսիսային պողոտայում նոր շենքերի լայնածավալ շինարարության փոխարեն Հայաստանի կառավարությունը պետք է միջոցներ հատկացներ Երևանի շենքերի սեյսմազինման համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության ներկայացուցիչ Գուրգեն Նամալյանը:
Ըստ նրա, Երևանի շենքերի մեծամասնությունը կառուցվել է խորհրդային տարիներին և կարող է դիմանալ 7-8 բալ երկրաշարժի: «Սակայն, Սպիտակի երկրաշարժից հետո սեյսմիկ սպառնալիքի մակարդակը Հայաստանում փորձագետները գնահատում են 9 բալ, իսկ Երևանը գտնվում է 9 բալ սեյսմավտանգ գոտում»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ մայրաքաղաքի շենքերի մեծ մասը չի դիմանա 9-բալանոց երկրաշարժի: Ըստ նրա, հիմնականում դրանք 111 շարքի շենքերներ են (9-հարկանի բարձրահարկերը) և 1A450 տիպի շենքերը (5-հարկանի քարե տները): «Նման շենքեր կան քաղաքի գրեթե բոլոր թաղամասերում»,-ասել է փորձագետը: Մասնագետը նշել է, որ 2000 թ. հետո կառուցված շենքերը կայուն են և կդիմանան ուժեղ երկրաշարժի:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե մասնագետները ինչ կարող են առաջարկել շենքերի սեյսմակայունության ամրապնդման համար՝ Նամալյանն ասել է.«Եթե իրատեսորեն մոտենանք իրավիճակին, Երևանի շենքերի մեծ մասը իրենց դարն ապրել է և պետք է ապամոնտաժվի: Սակայն, տնտեսական վիճակը դա թույլ չի տալիս, ուստի մենք առաջարկում ենք հատուկ տեխնոլոգիաներ կիրառել շենքերի սեյսմակայունությունն ապահովելու համար»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ նման փորձ արդեն կա, մասնավորապես, այդ կերպ ամրացվել են Վանաձորի և Շուշիի շենքերը: «Այդ մեթոդը շատ արդյունավետ է, սակայն մենք դեռևս ֆինանսական միջոցներ չունենք այն կյանքի կոչելու համար»,-ասել է նա:

Вместо масштабного строительства новых зданий на Северном проспекте, правительство Армении должно было потратить деньги на обеспечение сейсмоустойчивости зданий Еревана. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил представитель Национальной службы сейсмической защиты Армении Гурген Намалян. По его словам, большинство зданий Еревана были построены в годы Советского союза и могут выдержать землетрясение в 7-8 баллов. “Однако после Спитакского землетрясения 1988 года уровень сейсмической угрозы в Армении эксперты оценивают в 9 баллов, a Ереван находится в сейсмоопасной зоне в 9 баллов”, – сказал он, добавив, что большинство зданий столицы не выдержат землетрясения в 9 баллов. По его словам, в частности, это здания 111 серии (девятиэтажные дома) и 1А 450 (пятиэтажные каменные дома). “Подобные здания есть почти во всех кварталах города”, – сказал эксперт.
При этом он заметил, что здания, которые были построены после 2000 года, смогут выдержать сильные землетрясения.
Касаясь того, какое решение могут предложить сейсмологи для решения проблем сейсмостойкости зданий, Намалян сказал: “Если смотреть на ситуацию реально, большинство зданий столицы физически исчерпали себя и должны быть демонтированы. Однако экономическое положение не позволяет такого, для этого мы предлагаем применить специальные технологии для обеспечения сейсмоустойчивости зданий”, – сказал он, добавив, что уже есть такой опыт, в частности, со зданиями в Ванадзоре и Шуши. “Этот метод очень эффективен, однако пока что у нас нет финансовых средств для осуществления данной идеи”, – подчеркнул он.