Ռուսաստանի Պերմ քաղաքում անցած «Սպիտակ գիշերներ Պերմում» փառատոնին, որն անցկացվել է հունիսի 1-26ը, Հայաստանը «Մեծ Կովկասի օրերը Պերմում» շարքի շրջանակներում ներկայացրել են Երևանի Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնը իր «Ակ-Ակ» ներկայացմամբ, «Միհր» թատրոնը հանդիսատեսի դատին նրկայացրել է «Գույներ» և «Սև ամրոց» ներկայացումները: Համերգային մասը ապահովել են «Art Voices» ջազային սեքստետը: Ֆիլմերի բաժնում Հայաստանից ներկայացվել էին «Խճճված զուգահեռներ», «Վերջին լարախաղացը», «Բաց երկնքի տակ» և «Աշնան արևը» ֆիլմերը: Կովկասը ներկայացրել են Ինգուշեթիան, Ադրբեջանը, Դաղստանը, Իրանը և Հյուսիսային Օսեթիան:
«Հայֆեստ» միջազգային թատերական փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը, ով հանդիսանում էր Հայաստանի պատվիրակության ղկավարը, նշեց, որ Պերմում Հայաստանը ներկայացել է պատշաճ մակարդակով, և լավագույն արտասահմանյան պատվիրակություն է ճանաչվել:
Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի խոսքով այնտեղ կար շատ լավ հայ համայնք և հիանալի հանդիսատես: «Մեր ներկայացումները լավ ընդունվեցին, արժանացան լավ գնահատականի»,- նշել է Բաբայանը:
«Միհր» թատրոնի գեղարվստական ղկավար Ցոլակ Մլքե Գալստյանը նշեց, որ փառատոնի կազմակերպիչներն ու հանդիսատեսը շատ երիտասարդ են: «Մենք չէինք սպասում, որ քաղաքը այդքան զարգացած է: Ներկայացումից հետո հանդիսատեսը չեր թողնում մեզ: Նախագիծը հաջող ստացվեց»-, նշեց նա:
Պերմի շրջանի մշակույթի նախարարությունը հատուկ շնորհակալական նամակ է ուղարկել ՀՀ մշակույթի նախարարությանը: Առաջարկվեց մյուս տարի նույնպես ներկայանալ փառատոնին, իսկ Պերմի փառատոնը հանդես կգա Հայաստանում:

8 Июль 2011 - 08:00 AMT
В фестивале “Белые ночи в Перми”, который состоялся с 1 по 26 июня в городе Пермь России, Армению в рамках цикла “Дни Великого Кавказа в Перми” представил кукольный театр имени О. Туманяна со спектаклем “Ак-Ак”, театр “Мигр” представил на суд зрителей спектакли “Цвета” и “Черный замок”. Концертную программу обеспечил джазовый секстет “Art Voices”. В разделе кино были представлены фильмы “Запутанные параллели”, “Последний канатоходец”, “Под открытым небом” и “Осеннее солнце”. Кавказ представляли Ингушетия, Азербайджан, Дагестан, Иран и Северная Осетия.
Председатель международного театрального фестиваля “Айфест” Артур Гукасян, являющийся главой делегации Армении, отметил, что Армения в Перми выступила на должном уровне и была признана лучшей зарубежной делегацией.
Художественный руководитель кукольного театра Рубен Бабаян рассказал, что в Перми превосходный зритель и есть довольно большая армянская община. “Наши представления были очень хорошо встречены и оценены по достоинству”, – добавил Рубен Бабаян.
Художественный руководитель театра “Мигр” Цолак Млке Галстян отметил, что в Перми и организаторы, и зрители в основном были из молодежи: “Мы не ожидали, Что это до такой степени развитый город. После представлений зритель долго не отпускал нас со сцены. Проект оказался удачным”.
Министерство культуры Пермской области отправило Министерству культуры РА благодарственное письмо. Армении было предложено в следующем году также принять участие в этом фестивале, а Пермский фестиваль должен пройти в Армении.