«Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի ֆիլմերի ցուցադրությունների տոմսերը թանկացել են: Ինչպես լրագրողներին հայտնեց փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը, տոմսերի գնի թանկացման պատճառը «Մոսկվա» կինոթատրոնի նոր տեխնիկան է, որով ցուցադրվելու են ֆիլմերը: «Կինոթատրոնը բերել է նոր տեխնիկա, և խնդրել է մեզ մի քիչ թանկացնել տոմսերի արժեքը», ասաց Խաչատրյանը: Արդեն մի քանի տարի է, ինչ կինոփառատոնի տոմսերի գինը կազմում էր 300 դրամ` շնորհիվ գլխավոր հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի: Այս տարի կինոփառատոնի տոմսն արժենալու է 500 դրամ:
Կինոփառատոնին այս տարի հայտ են ներկայացրել 81 երկրից 630 ֆիլմ, որից ընտրվել են 150 ֆիլմ 45 երկրից: Կլինեն բազմաթիվ հետահայաց ցուցադրություններ, որի ընթացքում կինոսերները կծանոթանան ռեժիսորներ Էդմոնդ Քյոսայանի, Դմիտրի Կեսայանցի, Ռոման Բալայանի, Բելա Տարի, Վոյչեխ Մարչևսկու, Բերտրան Տավերնիեի աշխատանքների հետ:
Իտալական դասական և ժամանակակից 5 ֆիլմեր կցուցադրվեն Իտալիայի միավորման 150-ամյակի առիթով, «Հայացք ներսից» ծրագրում ընդգրկված են Հայաստանի մասին պատմող օտարերկրյա ռեժիսորների նկարահանած ֆիլմերը: «ԱՊՀ երկրների կինոն» ծրագիրը կբացվի Օսկարի հավակնորդ Ալեքսեյ Ուչիտելի «Եզերք» ֆիլմով: Այս տարի «Կինոդպրոցներ» ծրագրում կներկայացվեն Անջեյ Վայդայի դպրոցի (Լեհաստան), Սապիր քոլեջի (Իսրայել), Ռուսաստանի կինոյի պետական ինստիտուտի (ВГИК) ուսանողական ֆիլմերը:
Երևանյան պրեմիերաների շարքում այս տարի «Ոսկե ծիրան»-ը կներկայացնի Կաննի կինոփառատոնի 3 մրցանակակիրներին` Թերենս Մալիքի «Կենաց ծառը»` «Ոսկե արմավենու ճյուղ», Նուրի Բիլգե Ջեյլանի «Մի անգամ Անատոլիայում»` «Գրան պրի», Լարս ֆոն Թրիերի «Մելանխոլիա»` «Լավագույն դերասանուհի» Քիրսթեն Դանսթ: Նույն ծրագրի շրջանակներում կցուցադրվեն նաև Բրեյդեն Քինգի «Այստեղ», Պավել Կոստոմարովի «Ես քեզ սիրում եմ» և Սերժ Ավետիքյանի «Շների պատմությունը» ֆիլմերը: Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը անցկացվելու է հունիսի 10-17-ը: Փառատոնի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

8 Июль 2011 - 11:59 AMT
В этом году билеты на 8-ой международный кинофестиваль “Золотой абрикос” подорожали. Основатель фестиваля Арутюн Хачатрян в беседе с журналистами заявил, что причиной подорожания билетов стало новое оборудование кинотеатра “Москва”, с помощью которого будут показываться фильмы фестиваля. “Кинотеатр получил новую технику и обратился к нам с просьбой поднять цены на билеты”, – сказал Хачатрян. Несколько лет подряд цена билета кинофестиваля составляла 300 драмов, благодаря генеральному спонсору “ВиваСелл-МТС”. В этом году билет будет стоить 500 драмов.
В честь 150-летия объединения Италии будут показаны 5 классических и современных итальянских фильмов. В программу “Взгляд изнутри” вошли фильмы зарубежных режиссеров об Армении. Программу “Кино стран СНГ” откроет фильм “Егерь” оскароносца Алексея Учителя. В этом году в программе “Киношколы” будут представлены фильмы студентов школ Анджея Вайды (Польша), колледжа Сапир (Израиль), Государственного института кино России (ВГИК).
В рамках ереванских премьер “Золотой абрикос” представит трех призеров международного Каннского кинофестиваля: фильмы “Древо жизни” Теренса Малика, получивший “Золотую пальмовую ветвь”, “Однажды в Анатолии” Нури Билзе Джейлана, получивший “Гран при” и “Меланхолия” Ларса Фон Триера, в котором приз “лучшая женская роль” получила Кирстен Данст. В рамках той же программы будут показаны фильмы “Здесь” Брейдена Кинга, “Я тебя люблю” Павла Костомарова и “История собак” Сержа Аветикяна. 8-ой ереванский международный кинофестиваль этого года пройдет 10-17 июля.