Այսօր հրապարակվեցին այն ժյուրիի անդամների անունները, ովքեր դատելու են այս տարվա «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը: «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի մրցութային 4 անվանակարգերում ներառված ֆիլմերը կդատեն միջազգային 6 ժյուրիներ:
Խաղարկային ֆիլմերի ժյուրին կնախագահի հանրահայտ «The Guardian» –ի և «London Evening Standard»–ի գլխավոր կինոքննադատ Դերեկ Մալքոլմը: Ժյուրիի մյուս անդամնեն են ֆրանսիացի Ֆրեդերիկ Բուայեն, Մեծ Բրիտանիան ներկայացնող Պավել Պավլիկովսկին, հարավկորեացի Չհո Յոուն-չուն, Հայաստանից Վահագն Տեր-Հակոբյանը:
Վավերագրական ֆիլմերի մրցույթը կդատի բուլղարացի կինոքննադատ Բոժիդար Մանովի գլխավորած ժյուրին: Մյուս անդամներն են Ալես Դոկտորիչը (Իտալիա), Ամիր Էսֆանդիարին (Իրան), Պավել Կոստոմարովը (Ռուսաստան) և Նունե Հախվերդյանը (Հայաստան):
«Հայկական համայնապատկեր» անվանակարգում հաղթողին կորոշեն ժյուրիի նախագահ Ելենա Ստիշովան (Ռուսաստան), Արմեն Դովլաթյանը (Հայաստան), Նիրմալ Դհարը (Հնդկաստան), Օզջան Ալփերը (Թուրքիա) և Սվետլանա Գուլյանը (Հայաստան):
«Կորիզ» անվանակարգի ժյուրիի անդամներն են Թիերի Լընուվելը (Ֆրանսիա), Կարինե Թորոսյանը (Կանադա) և Օլգա Շերվուդը (Ռուսաստան):
Բացի վերոնշյալներից, ֆիլմերը կդատեն նաև FIPRESCI և Էկումենիկ ժյուրիները: FIPRESCI ժյուրիի կազմում ընդգրկվում են Կինոգետների և կինոքննադատնեի միջազգային կազմակերպության անդամները: Էկումենիկ ժյուրիի կազմում Եկեղեցիների համաշխարհային անկախ կազմակերպության անդամներն են:

8 Июль 2011 - 12:32 AMT
8-го июля объявлены имена членов жюри кинофестиваля “Золотой абрикос”. В четырех конкурсных номинациях 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” фильмы будут оценивать 6 международных жюри.
Жюри игровых фильмов возглавит главный кинокритик “The Guardian” и “London Evening Standard” Дерек Малкольм. Другие члены жюри – француз Фредерик Буайе, представляющий Великобританию Павел Павликовский, Чхо Йоун-чунь из Южной Кореи, Ваагн Тер-Акопян из Армении.
Конкурс документальных фильмов будет оценивать жюри во главе с болгарским кинокритиком Божидаром Мановым. Остальные члены жюри – Алес Докторич (Италия), Амир Эсфандиари (Иран), Павел Костомаров (Россия) и Нуне Ахвердян (Армения).
Победителя номинации “Армянская панорама” определят председатель жюри Елена Стишова (Россия), Армен Довлатян (Армения), Нирмал Дхар (Индия), Озджан Алфер (Турция) и Светлана Гулян (Армения).
Члены жюри номинации “Косточка” – Тьерри Леннювель (Франция), Карине Торосян (Канада) и Ольга Шервуд (Россия).
Помимо этого фильмы будут оценивать FIPRESCI и экуменическое жюри. В состав FIPRESCI войдут члены международной организации киноведов и кинокритиков, а в составе экуменического жюри будут присутствовать члены Международной независимой организации церквей. 8-ой ереванский международный кинофестиваль этого года пройдет 10-17 июля.