«Գանձասարի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում հայ, ռուս և ամերիկացի 56 լրագրողներից բաղկացած խումբ է այսօր մեկնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն` ծանոթանալու սփյուռքահայ բարերարների ներդրումներին եկեղեցաշինության բնագավառում: Նախատեսվում է լրագրողների հանդիպումը Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ:
«Վերջին օրերին մամուլում տեղ գտան մի շարք մտահոգություններ` կապված Գանձասարի վանական համալիրի` իբր 13-րդ դարի պարսպի սալիկապատման հետ: Այս առումով հարկ է նշել, որ Գանձասարը շրջապատող պարիսպը իրականում կառուցվել է ոչ թե 13-րդ դարում, այլ 20-րդ դարի 80-ական թվականներին: Ներկա պահին իր անորակության պատճառով պարիսպը սկսել էր քանդվել, ինչը կանխելու համար որոշում ընդունվեց երեսպատել այն տրավերտինե սալիկներով, որոնք այն նույն հանքից են, որտեղի քարերով 13-րդ դարում կառուցվել է Գանձասարի վանական համալիրը: Լրագրողները հնարավորություն կունենան անձամբ ծանոթանալու այդ` արդեն հանրահայտ դարձած պարսպին:
Ռուս և ամերիկացի լրագրողների անուններն իրենց խնդրանքով գաղտնի են պահվում` նկատի ունենալով ադրբեջանական տխրահռչակ «սև ցուցակում» հայտնվելու հեռանկարը:
Լրագրողները կայցելեն Գանձասար, Ստեփանակերտ, Շուշի, ինչպես նաև Ստեփանակերտի մատույցներում կառուցվող օդանավակայան: Երևան վերադարձը ծրագրված է կիրակի երեկոյան: Շրջայցն իրականացնում է «Գանձասարի վերածնունդ» ծրագրի իրականացման գրասենյակը` Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախյան թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի նախաձեռնությամբ»,- ասվում է «Գանձասարի վերածնունդ» ծրագրի իրականացման գրասենյակի մամլո հաղորդագրությունում:

9 Июль 2011 - 06:38 AMT
В рамках программы “Возрождение Гандзасара” группа из 56 армянских, российских и американских журналистов 9-го июля отправилась в Гандзасар познакомиться с вкладом меценатов армянской диаспоры в дело строительства церквей. Предусмотрена встреча журналистов с главой Арцахской епархии, архиепископом Паргевом Мартиросяном.
“В последние дни в прессе было много разговоров об облицовке стен 13-го века, окружающих монастырский комплекс Гандзасар. По этому поводу следует отметить, что стены Гандзасара построены не в 13-ом веке, а в 80-ые годы 20-го столетия. В данный момент стена начала разрушаться. Чтобы предотвратить полное разрушение, было принято решение облицевать стены плиткой из травертина, добытого на руднике рядом с монастырем 13-го века. У журналистов появится возможность изучить уже ставшую знаменитой стену. Имена российских и американских журналистов держатся в тайне, дабы избежать грустной перспективы попасть в “черный список” азербайджанцев. Журналисты посетят Гандзасар, Шуши, Степанакерт, увидят строящийся в Степанакерте аэропорт. Возвращение в Ереван запланировано на вечер воскресенья. Поездку организовал офис реализации программы “Возрождение Гандзасара” по инициативе главы Арцахской епархии, архиепископа Паргева Мартиросяна”, – говорится в пресс-сообщении офиса реализации программы “Возрождение Гандзасара.