9 Հուլիս 2011 - 09:11 AMT
Այսօր Երևանում կայացավ ՀՀ զինված ուժերի երիտասարդ սպաների համաբանակային անդրանիկ կոնֆերանսը, որը տեղի է ունեցել Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Այն սկսվեց մարտական դրոշի ներսբերմամբ: Միջոցառմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Կոնֆերանսի ժամանակ ելույթ ունեցան ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ կրթության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Կոնֆերանսի ընթացքում զեկույցներով հանդես եկան Զինված ուժերի գումարտակների, վաշտերի, դիվիզիոնների հրամանատարներ:
Իր ելույթում Սեյրան Օհանյանը ողջունեց բոլոր ներկաներին, նշելով, որ համաժողովի կազմակերպումն ինքնանպատակ չէ, այլ այն ունի առաքելություն հաստատելու երիտասարդ սպայի վիթխարի տեղն ու դերը հայոց Զինված ուժերի մարտունակության և ընդհանրապես պետության պաշտպանունակության գործում: «Զինվորի համար դուք պետք է լինեք ուսուցիչ և առաջնորդ, այն մեկը, ով արևի, անձրևի թե ձյան տակ մշտապես քայլում է բոլորի առջևից, ծառայության ընթացքում խստորեն պահանջում, իսկ դժվար պահին` թիկունք կանգնում զինվորին», ասաց Օհանյանը:
ՀՀ նախագահը, ողջունելով սպաներին, հանդես եկավ պատգամներով, որտեղ նա շեշտեց երիտասարդ սպաների տեղն ու դերը հայրենիքի պատմության և անվտանգության կերտման գործում:
Համաժողովը փակեց Սեյրան Օհանյանը, ով հայտարարեց, որ համաժողովը կրելու է շարունակական բնույթ, և որ Հայաստանի գերնպատակը պատերազմը կանխարգելելն է:

9 Июль 2011 - 09:11 AMT
9-го июля в Ереване в здании Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна состоялась Первая всеармейская конференция молодых офицеров вооруженных сил РА. Мероприятие открылось внесением Боевого знамени. На собрании присутствовал президент РА Серж Саргсян. Во время конференции выступили министр обороны РА Сейран Оганян, министр обороны НКР Мовсес Акопян, министр образования и науки РА Армен Ашотян, председатель НАН РА Радик Мартиросян, ректор ЕГУ Арам Симонян. В ходе конференции с докладом выступили командиры батальонов, рот, дивизий.
В своем выступлении Сейран Оганян поприветствовал всех присутствующих, отметив, что организация конференции не являлась самоцелью, она преследует цель утвердить место и роль молодого офицера в вооруженных силах Армении.
“Настоящий офицер должен быть учителем и лидером для подчиненных, быть впереди, и под солнцем, и под дождем, быть требовательным и в то же время поддерживать подчиненных”, – сказал Оганян.
Президент РА Серж Саргсян, поприветствовав присутствующих офицеров, отметил их роль в деле защиты отечества, обеспечения ее безопасности.
Собрание завершил Сейран Оганян, заявив, что конференция будет проводиться регулярно и что сверхзадачей Армении на данный момент является предотвращение возможной войны.