«Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամ»-ի և «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի համատեղ իրականացվող նախագծի շրջանակներում շաբաթ օրը`հուլիսի 9-ին կայացավ շուրջ երկու տասնյակ երեխաների լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես և մրցանակաբաշխություն:
Ցուցահանդեսը ազդարարեց Հիմնադրամի և Բանկի` «Շրջակա միջավայրի պահպանություն և կանանց ձեռներեցության զարգացում գյուղական վայրերում» ընդհանուր առմամբ 36 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ եռամյա ծրագրի ավարտը, որի նպատակը շրջակա միջավայրի պահպանությունն ու վերջինս պոլիէթիլենային տոպրակներից զերծ պահելն է:
Ծրագրի մեկնարկից` 2009 թվականից ի վեր, Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի զարգացման հովանու ներքո գտնվող Արմավիրի մարզի գյուղական համայնքներում կանայք արտադրել են վերաօգտագործվող` «Ճիշտ տոպրակներ», որոնք կոչված են փոխարինելու շուկայում առկա պոլիէթիլենային տոպրակները: Արտադրվել է շուրջ 2 հազար «Ճիշտ տոպրակ»: Բացի այդ, իրականացվել են հանրության իրազեկման ակցիաներ. «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի մասնաճյուղերում ավելի քան 50 հազար այցելու տեղեկացվել է և դարձել պարբերաբար անցկացվող «Հակապլաստիկ շաբաթ» ակցիայի անմիջական մասնակիցը:

ЗАО «HSBC Банк Армения» совместно с Фондом «Дети Армении» подвели итоги выставки фотографий около двух десятков детей на экологическую тематику.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, выставка и церемония награждения ознаменовали окончание трехлетней программы «Охрана окружающей среды и развитие женского предпринимательства в сельских местностях» стоимостью $36 тыс., реализуемой совместно банком и фондом. «Цель данной программы – сохранить окружающую среду и оградить ее от полиэтиленовых пакетов», – говорится в сообщении.
С 2009 года под эгидой Фонда «Дети Армении», благодаря жительницам сельских общин Армавирской области, произведено порядка 2 тысяч переработанных «Правильных пакетов», которые должны заменить существующие на рынке полиэтиленовые пакеты.
Помимо этого, проведены акции по информированию общественности, в рамках которых более 50 тысяч посетителей филиалов HSBC Банка Армения стали непосредственными участниками периодически проводимой акции «Неделя антипластика».