«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի վավերագրական ֆիլմերի մրցույթում ներկայացված է Մեծ Բրիտանիայի և Բրազիլիայի համատեղ «Աղբանոց» լիամետրաժ ֆիլմը: Ռեժիսորներն են Լուսի Ուոքերը, Ժուան Ժարդիմը և Քարեն Հարլին: «Աղբանոց» ֆիլմը պատմում է աղբանոցում ապրող մարդկանց մասին: Այն վեր է հանում արվեստի վերափոխիչ ուժը: Ռեժիսոր Քարեն Հարլին հանդիպելով լրագրողների հետ, պատմեց ֆիլմի մասին:
«Մենք հանդիպեցինք այն մարդկանց, ովքեր իրենց օրվա հացը հոգում են աղբանոցում: Մենք ընտրեցինք դերասաններին, նկարեցինք, հետո գնացինք ստուդիա: Ես կարծես ձևավորեցի իմ ստուդիան աղբով: Ֆիլմի գերագույն հարցն է, կարո՞ղ է արվեստը փոխել մարդկանց», – ասաց Հարլին: Ռեժիսորի խոսքով, այս ամենից հետո, աղբահավաքների ինքնագնահատականը բարձրացավ:
Ժանամակակից արվեստի պահանջարկ վայելող ներկայացուցիչ Վիկ Մունիսը դիտողին հուզական ճամփորդության է տանում Ռիո դե Ժանեյրոյի արվարձանում գտնվող աշխարհի ամենամեծ աղբանոցից մեկի` Ժարդիմ Գրամաշոյից դեպի համաշխարհային արվեստի երկնակամարի բարձունքներ:
«Ֆիլմի նպատակն է ցույց տալ այն մարդկանց, ում չես ուզում ճանաչել, իմանալ թե ով է: Հասարակությունը ցանկանում է ծածկել այդ փաստը: Հանդիպելով նրանց, կարող ես տեսնել թե ինչպիսի ուժեղ մարդիկ կան նրանց մեջ: Նրանք հասարակության մի մասն են», – ասաց նա: Ռեժիսորը նշեց, որ ֆիլմից հետո ուժեղացավ աղբահավաքների հանդեպ ուշադրությունը ուժեղացավ, և անհամեմատ մեծացավ Բրազիլիայի աղբահավաքների ասոցիացիան, որն ունի մոտ 200 անդամ: «Ես ուզում եմ, որ մարդիկ աղբահավաքությանը նայեն որպես մասնագիտություն», – հավելեց Հարլին:
Ֆիլմը նկարահանվել է երկու տարիների ընթացքում և պատրաստ էր 2010 թ-ին: Ֆիլմը շուրջ 30 պարգևի է արժանացել, մասնավորապես, Բրազիլական կինոակադեմիայի մրցանակի: «Աղբանոցը» Հարլիի առաջին լիամետրաժ ֆիլմն է, մինչ այդ նկարահանել է կարճամետրաժ ֆիմեր և եղել է վավերագրական և գեղարվեստական ֆիլմերի մոնտաժող:

11 Июль 2011 - 08:02 AMT
На 8-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен полнометражный совместный бразильско-британский фильм “Свалка”. Режиссеры фильма – Люси Уокер, Жуан Жардим и Карен Харли.
Фильм “Свалка” рассказывает о людях, живущих на свалке, о том, как искусство меняет жизнь человека. Режиссер Карен Харли на встрече с журналистами рассказала о создании фильма.
“Мы встретили людей, которые питались на помойке. Мы выбрали актеров, сняли их, затем отправились в студию. Я изменила внешний вид своей студии с помощью мусора. В фильме поднимается один из важнейших вопросов: может ли искусство изменить жизнь людей”, – сказала Харли. По словам режиссера, после съемок повысилась самооценка сборщиков мусора.
Действие фильма происходит в Рио-де-Жанейро, на самой большой в мире мусорной свалке Жардим-Грамашо, куда приезжает модный современный арт-художник Вик Мунис. Вик собирается сделать серию портретов, используя вместо красок мусор со свалки. Для реализации своих творческих планов он нанимает рабочих со свалки, людей, для которых мусор – это вся их жизнь. Вик знакомится с некоторыми из этих людей и предлагает им поучаствовать в проекте: стать одновременно моделями и соавторами работ. Две недели группа мусорщиков трудится, создавая из предметов, собранных на свалке, прекрасные картины – свои собственные портреты, которые вскоре окажутся в музее. Взгляд на себя со стороны поражает мусорщиков до слез. Искусство заставляет героев фильма по-новому взглянуть на себя, придает уверенности, рождает желание изменить жизнь к лучшему.
“Цель фильма – показать людей, которых порой не желаешь замечать. Общество старается прикрыть этот факт. Только встретившись с ними лицом к лицу, понимаешь, какие среди них есть сильные личности. Ведь они тоже являются частью общества”, – сказала режиссер. Режиссер отметила, что после фильма повысился интерес к мусорщикам, возросло число членов ассоциации мусорщиков (около 200 человек). “Я хочу, чтобы люди эту работу также называли профессией”, – сказала режиссер.
Фильм снимался в течение двух лет и окончательно был завершен в 2010 году. Он удостоен более чем 30 наград, в частности, Приза бразильской киноакадемии. “Свалка” – первый полнометражный фильм Харли, до этого она снимала короткометражные фильмы и была монтажером документальных и художественных фильмов.