Հայաստանի ազգաբնակչությունը շուտով զգալիորեն կնվազի: Ինչպես Երևանում հայտարարեց ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը, ըստ ՄԱԿ-ի կանխատեսումների, 2050թ. Հայաստանի բնակչությունը կկազմի 2,3-2,5 մլն մարդ:
2009թ. հիմնադրամի հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանում ապրող 1139 ընտանիքների 68,3 տոկոսը մտադիր չէ ևս մեկ երեխա ունենալ: Հարցվածների 16,4 տոկոսը նշել են, որ մտադիր են ևս մեկ երեխա ունենալ, իսկ 13,6 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել: Հարցումը ցույց տվեց, որ ընտանիքները չեն ցանկանում երեխաներ ունենալ սոցիալ-տնտեսական պատճառներից ելնելով, ինչպես նաև ապագայի հանդեպ անվստահության պատճառով: Բացի այդ, ըստ հարցումների, գնալով ավելի շատ կանայք են Հայաստանում մասնագիտական աճը գերադասում ընտանիքին:
Իր հերթին փորձագետ Ռուբեն Եգանյանը նշել է, որ ստեղծված ժողովրդագրական իրավիճակը չի բխում Հայաստանի շահերից, քանի որ հարևան երկրներում բնակչության զգալի աճ է նկատվում: Եգանյանը նշել է, որ պետական քաղաքականությունը բնակչության վերարտադրության հարցում անարդյունավետ է և չի նպաստում երկրում ժողովրդագրական խնդիրների լուծմանը:

11 Июль 2011 - 09:03 AMT
Численность населения Армении в скором будущем значительно уменьшится. Как заявил на пресс-конференции в Ереване исполнительный представитель представительства Фонда населения ООН в Армении Гарик Айрапетян, согласно прогнозам отдела народонаселения ООН, к 2050 году население Армении составит 2.3-2.5 миллиона.
Исследования Фонда 2009 года показали, что в Армении 68.3% из опрошенных 1139 семей не планируют обзавестись еще одним ребенком. 16.4% опрошенных отметили, что собираются завести еще одного ребенка, а 13.6% затруднились ответить на этот вопрос. Опрос показал, что основой причиной нежелания заводить детей является социально-экономическое положение семей, а также неуверенность по поводу своего будущего. Помимо этого, согласно опросам, все больше женщин в Армении стали выбирать карьеру вместо семьи.
В свою очередь эксперт Рубен Еганян сказал, что сложившаяся демографическая ситуация не отвечает интересам Армении, так как в соседних странах замечается значительный рост населения. Еганян отметил, что государственная политика в вопросе воспроизводства населения является неэффективной и не способствует решению демографической проблемы в стране.