11 Հուլիս 2011 - 11:16 AMT
Հունիսի 11-ին «Ոսկե Ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում բացվեց հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը (ՀԹԿՊ): ՀԹԿՊ-ի 9-րդ աշխատանքային հանդիպումը (workshop), որն ուղված է Վավերագրական ֆիլմերի աջակցությանը, տեղի ունեցավ Ստամբուլի 30-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում ապրիլի 11-13-ը Ստամբուլի Սեզայիրի ժողովների դահլիճում:
«Մեզ համար կարևոր է ներկայացնել և պատկերացում կազմել մեկս մյուսիս մասին», – բացմանն ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը:
Այս տարի ընտրվել են հետևյալ նախագծերը` Նիկոլ Պեզճյանի «Պտույտ մը Պոլսո թաղերուն մեջ» (Հայաստան, Լիբանան), Արթուր Բախտամյանի «Ճանապարհորդություն Նոր տարվա նախօրյակին» (Հայաստան), «Ներս եկեք –ներսի կողմից»` Տիգրան Պասկեվիչյան (Հայաստան), «Ռոքի ճակատամարտ, ռոքի խաղաղություն»` Հասմիկ Հովհաննիսյան և Այշեգուլ Քարաքույու (Հայաստան –Թուրքիա), «Բիթլիսից Ամերիկա»` Լուսին Դինք (Թուրքիա), «Դերսիմի հեքիմ Լոքմանը»` Վելի Քահրաման (Թուրքիա), «Հրանտից հետո»` Էգե Էդեներ (Թուրքիա) և «Ռադիո Երևան»` Էյլեմ Քաֆտան, (Թուրքիա): Հայկական կինոնախագծերի հեղինակները հրավիրվել էին Ստամբուլ`մասնակցելու աշխատանքային հանդիպմանը:
Ստամբուլյան Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցավ պրեզենտացիաներ, գործնական ուսումնասիրություններ, նախագծերի ներկայացումներ և կինոդիտումներ:
«Հետաքրքրությունը կինոպլատֆորմի նկատմամբ մեծ էր: Այն բարձր գնահատվեց հանրաճանաչ ռեժիսորների, փառատոնների և համարտադրության ֆորումների ներկայացուցիչների կողմից: ՀԹԿՊ-ի բոլոր ֆիլմերը կցուցադրվեն «Ոսկե Ծիրան» 8-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: ՀԹԿՊ-ի նկարահանված ֆիլմերը կընդգրկվեն տարածաշրջանային և համաշխարհային տարբեր միջոցառումներում»,- :

11 Июль 2011 - 11:16 AMT
11-го июля в рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” открылась армяно-турецкая киноплатформа (АТКП). 9-ая рабочая встреча АТКП (workshop), направленная на поддержание документальных фильмов, состоялась 11-13 апреля в зале совещаний Сезайир города Стамбула в рамках 30-го международного кинофестиваля.
“Для нас очень важно представиться и составить представление друг о друге”, – сказал на открытии “Золотого абрикоса” основатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян.
В этом году выбраны следующие проекты: “Прогулка по кварталам Константинополя” (Армения, Ливан) Николя Пегчяна, “Путешествие в преддверии Нового года” Артура Бахтамяна (Армения), “Войдите с внутренней стороны” Тиграна Паскевичяна (Армения), “Война рока, мир рока” Асмик Оганнисян и Айшегуль Каракую (Армения, Турция), “Из Битлиса в Америку” Лусин Динк (Турция), “Знахарь Локман из Дерсима” Вели Караман (Турция), “После Гранта” Эге Эденер (Турция) и “Радио Ереван” Эйлем Кафтан (Турция). Авторы армянских кинопроектов были приглашены в Стамбул для участия в рабочей встрече.
В рамках встречи стамбульской платформы Армения – Турция состоялись презентации, практические исследования, представления кинопроектов и просмотры кинофильмов. “Интерес к киноплатформе был огромен, она была высоко оценена кинорежиссерами и участниками фестиваля. Все фильмы АТКП будут представлены в рамках “Золотого абрикоса”. Фильмы, снятые АТКП примут участие в различных региональных и международных мероприятиях”, – сказал Арутюн Хачатрян.