Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունում 2011-ի մայիսի 27-ից սկսվել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայտարարված համաներմամբ դատապարտյալներին ազատ արձակելու, ինչպես նաև պատժաչափի կրճատման գործընթացը:
Հուլիսի 9-ի դրությամբ, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներից ազատ են արձակվել թվով 520 դատապարտյալ, միաժամանակ կրճատվել է 247 դատապարտյալի պատժաչափը:
Համաներմամբ ազատ արձակված և պատժաչափը կրճատված դատապարտյալների քանակը ներկայացվում է ըստ քրեակատարողական հիմնարկների. «Նուբարաշեն»` ազատ է արձակվել 64-ը, «Էրեբունի»` ազատ է արձակվել 112-ը, «Վարդաշեն» – ազատ է արձակվել 32-ը, «Դատապարտյալների հիվանդանոց»` ազատ է արձակվել 27-ը,«Երևան Կենտրոն» ` 0 (ազատ արձակման ենթակա դատապարտյալներ չկան), «Արթիկ» ` ազատ է արձակվել 48-ը, «Վանաձոր»` ազատ է արձակվել 18-ը, «Սևան»` ազատ է արձակվել 70-ը, «Հրազդան»` ազատ է արձակվել 31-ը, «Աբովյան»` ազատ է արձակվել 6-ը, «Գորիս»` ազատ է արձակվել 13-ը, «Կոշ»` ազատ է արձակվել 99-ը:
Համաներմամբ դատապարտյալների ազատ արձակման, ինչպես նաև պատժաչափը կրճատելու գործընթացը շարունակվում է: Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժինը պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի հանրությանն ազատ արձակված դատապարտյալների և պատժաչապի կրճատումների քանակի վերաբերյալ, հաղորդում է արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը:

С 27 мая по амнистии, объявленной президентом Армении в связи с 20-летием независимости Армении, на свободу вышли уже 520 заключенных. Одновременно, сократился срок отбытия наказания 247 заключенных. Таким образом, по состоянию на 9 июля, из Уголовно-исправительного учреждения “Нубарашен” было освобождено 64 заключенных, УИУ ''Эребуни'' – 112, ''Вардашен'' – 32, ''Больница осужденных'' – 27, ''Артик'' – 48, ''Ванадзор'' – 18, ''Севан'' – 70, ''Раздан'' – 31, ''Абовян'' – 6, ''Горис'' – 13, ''Кош'' – 99.
Как сообщают из Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции, процесс освобождения заключенных продолжается.
В мае этого года президент Армении Серж Саргсян обратился к Национальному Собранию с предложением объявить амнистию в связи с 20-летием независимости Армении. Предложение президента основано на пункте 1-м части 1-ой ст. 81 Конституции Армении и ст. 90 закона “О регламенте Национального собрания”. 26 мая парламент Армении принял предложение президента РА об объявлении амнистии. Депутаты Национального Собрания 91 голосом “за” проголосовали в пользу принятия предложения главы государства. «Против» проголосовавших не было.