11 Հուլիս 2011 - 12:08 AMT
Ռուս հայտնի ռեժիսոր Պավել Կոստոմարովը, ով Հայաստանում է «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Երևանում ամենաշատը սիրում է Կոնդ թաղամասը: «Շատ եմ սիրում Կոնդը, սակայն վախենում եմ, որ այն շուտով կվերանա: Ես մեծ սիրով այնտեղ կապրեի»,- ասաց Կոստոմարովը: Նրա խոսքով հենց Կոնդում է երևում մարդը, որովհետև բազմաբնակարանային տները ծածկում են մարդուն, բացի այդ, Կոնդի երեխաներն էլ այնտեղ շատ ուրախ են: Բացի Կոնդից, ռեժիսորը անչափ սիրում է Երևանի Փակ շուկան, Գեղարդ տանող ճանապարհը, Չարենցի կամարը: Կոստոմարովը երկրորդ անգամ է Հայաստանում: Նա փառատոներին միշտ իր հետ վերցնում է տեսախցիկ և նկարահանում է մարդկանց: Նա խոստացավ, որ եթե մյուս տարի գա Հայաստան, մոնտաժած կլինի այդ կադրերը և կներկայացնի հանրության դատին: Բացի դրանից, նա երկու այցելություների ընթացքում նկարել է Կոնդը և փոքրիկ հոլովակ կպատրաստի Երևանյան հին թաղամասի մասին:
Պավել Կոստոմարովը ծնվել է 1975թ-ին Մոսկվայում:
2000-ին ավարտել է Մոսկվայի համառուսական պետական կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) օպերատորության ֆակուլտետը: Որպես օպերատոր աշխատել է այնպիսի ռեժիսորների հետ, ինչպիսիք են Վ. Ասլյուկը, Ա. Ուչիտելը, Ս. Լոզնիցան, Ա. Պոպոգրեբսկին: 2004-ից հանդես է գալիս որպես ռեժիսոր: Կոստոմարովի աշխատանքներից երեքը մասնակցել են «Ոսկե ծիրան»ՄԿՓ-ին: 2010-ին նրա «Երկուսով» ֆիլմը լավագույն վավերագրական կինոնկար է ճանաչվել փառատոնում: Կոստոմարովի ստացած պարգևների թվում են նաև լավագույն ֆիլմի մրցանակը (Տամպերեի կարճամետրաժ կինոյի ՄՓ, 2004), «Արծաթե վիշապը» լավագույն վավերագրական ֆիլմի համար (Կրակովի ԿՓ, 2005), Արևելաեվրոպական լավագույն ֆիլմի մրցանակը (Լայպցիգի վավերագրական և անիմացիոն կինոյի ՄՓ, 2007) «Արծաթե արջը» Ա. Պոպոգրեբսկու «Ինչպես անցավ այս ամառը» ֆիլմի օպերատորական աշխատանքի համար (Բեռլինի ՄԿՓ, 2010):
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին ներկայացված է նրա և Ալեքսանդր Ռաստորգուևի համատեղ «Ես քեզ սիրում եմ» ֆիմը: Այն արվել է սիրողական, բայց որակյալ տեսախցիկով: Տեսախցիկները բաժանվել են հասարակ մարդկանց, ովքեր նկարել են ինչ ցանկացել են: Արդյունքում ռեժիսորները ստեղծել են ֆիլմը այդ պատառիկներից:

Известный российский режиссер Павел Костомаров, находящийся в Армении в рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, в беседе с журналистами сказал, что из всех районов Еревана он больше всего любит Конд. “Очень люблю Конд, хотя боюсь, что он скоро исчезнет. Я с удовольствием бы жил там”,- сказал Костомаров. По его мнению, именно там человек проявляется полностью, там становится видно – кто есть кто, потому что многоквартирные здания скрывают сущность человека, а в Конде он видел так много радостных детей. Ему также очень нравятся закрытый рынок Еревана, дорога, ведущая в Гегард, арка Чаренца. Костомаров уже во второй раз приезжает в Армению. Он всегда берет с собой на фестивали видеокамеру и снимает различных людей. Костомаров пообещал сделать монтаж этих кадров и представить на суд зрителей, если в следующем году также приедет в Армению. К тому же он во время обоих своих визитов снинал Конд и собирается подготовить небольшой видеоролик о старых кварталах Еревана.
Павел Костомаров родился в 1975 году в Москве.
В 2000 году окончил операторский факультет ВГИК. В качестве оператора работал с такими режиссерами, как В. Аслюк, А. Учитель, С. Лозница, А. Попогребский. В 2004 году выступил в качестве режиссера. Три из работ Костомарова участвовали в МКФ “Золотой абрикос”. В 2010 году его картина “Вдвоем” была признана лучшим документальным фильмом фестиваля. Среди наград Костомарова также приз за лучший фильм (Международный фестиваль полнометражного кино в Тампере, 2004 год), “Серебряный дракон” за лучший документальный фильм (КФ Краков, 2005 год), приз за лучший восточно-европейский фильм ( МКФ документальных и анимационных фильмов в Лейпциге, 2007 год), “Серебряный медведь” за операторскую работу в фильме А. Попогребского “Как я провел этим летом” (МКФ Берлин, 2010 год).
В этом году на “Золотом абрикосе” будет представлен фильм “Я тебя люблю”, снятый совместно с Александром Расторгуевым. Он снят хоть и любительской, но довольно качественной видеокамерой. Камеры были розданы простым людям, которые снимали все, что хотели. В результате режиссеры собрали картину из различных отрывков.