Այս տարի «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կիինոփառատոնի շրջանակներում ներկայացված է «ԱՊՀ երկրների կինոն» արտամրցութային ծրագիրը:
Ծրագիրը բացվելու է Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Ակտան Արիմ Կուբաթի «Լույսի գողը» ֆիլմով: Ռեժիսորի խոսքով իրենց երկրում ռեժիսորները հույս չեն դնում պետության վրա, և սեփական միջոցներով են ֆիլմ նկարում: Դա, ըստ նրա, բերում է ֆիլմի դեմոկրատացմանը:
Նապոլեոն Հելմիսի «Հարսանիք Բեսարաբիայում» ֆիմը իր երկրում` Մոլդովայում ռեկորդային քանակով դիտող է ունեցե;: Այն ամբողջովին նկարահանվել է Մոլդովայում: «Մենք չենք կարող ժխտել, որ ԽՍՀՄ-ից հետո մեզ մոտ նստվածք է մնացել, և ընդհանուր արժեհամակարգ և մշակույթ, և ճիշտ էր նման ծրագրի ստեղծումը», – լրագրողներին ասաց մոլդովացի ռեժիսորը: Նա գտնում է, որ անհրաժեշտ են դիստրիբուցիոն ծրագրեր, որպեսզի շարժ լինի այս երկրների միջև, և անհրաժեշտ է աշխատել առանց պետական պատվերի:
Սաբիր Նազարմուհամեդովը Ուզբեկստանից նշում է, որ ԽՍՀՄ-ից հետո երկրները շատ կտրվեցին իրարից և պարզապես հյուրընկալում ենք մեկս մյուսիս կինոփառատոներում և միայն խոսում ենք փոխանակման և համագործակցության մասին: Ուզբեկստանը այժմ թողարկում է տարեկան 70 ֆիլմ, որից միայն 10-ն են պետական պատվերով: Սաֆար Խակդոդովը Տաջիկստանից նշեց, որ իրենց երկրում ֆիմեր նկարահանվում են, բայց քիչ: Իրենց երկրում այսօր մեծ պահանջարկ են վայելում թուրքական հեռուստասերիալներն ու ֆիլմերը:
Ծրագրում ներկայացված են Հայաաստանից Արտակ Իգիթյանի և Վահան Ստեփանյանի «Վանա ծովուն արշալույսը», Ռուսաստանից Ալեքսանդր Կոտտի «Բրեստի ամրոցը», Ալեքսեյ Ուչիտելի «Եզերք» և Պավել Կոստոմարովի և Ալեքսանդր Ռոստարգուևի “Ես քեզ սիրում եմ”, Ղազախստանից Ֆահրատ Շարիպովի «Ասք վարդագույն նապաստակի մասին» և Երմեկ Թուրսունովի «Հարսը», Ուկրաինայից Ռոման Բալայանի «Դրախտի թռչուններ», Տաջիկստանից Նոսիր Սայիդովի «Իսկական կեսօր», Ղրղզստանից Ակտամ Արիմ Կուբաթի «Լույսի գողը», Ուզբեկստանից Սաբիր Նազարմուհամեդովի «Լքված մանկության գետափին» և Մոլդովայից Նապոլեոն Հելմիսի «Հարսանիք Բեսարաբիայում» ֆիմերը:

В этом году в рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” представлена внеконкурсная программа “Кино стран СНГ”.
Программа откроется фильмом киргизского режиссера Актана Арыма Кубата “Свет-аке”. По его словам, в их стране режиссеры уже давно не надеются получить финансирование от государства, а снимают фильмы на свои средства, что ведет к демократизации фильма.
Фильм Наполеона Хелмиса “Свадьба в Бессарабии” собрал рекордное количество зрителей на его родине в Молдове. Он полностью снимался в Молдове. “Мы не можем отрицать, что СССР оставил след в душе каждого, общую систему ценностей и культуру. Создание подобной программы – очень верный шаг”, – сказал журналистам молдавский режиссер. Он считает, что нужны дистрибьюторские программы для более активного общения между странами СНГ , добавив, что работать можно и без госзаказа.
Сабир Назармухамедов из Узбекистана отмечает, что после распада СССР страны СНГ несколько отдалились друг от друга, и теперь режиссеры встречаются только на кинофестивалях и говорят об обмене опытом и взаимном сотрудничестве. В Узбекистане ежегодно снимается около 70 фильмов, лишь 10 из которых снимаются по госзаказу. Сафар Хакдодов из Таджикистана отметил, что в их стране снимается очень мало фильмов. У них на сегодняшний день пользуются популярностью турецкие фильмы и сериалы.
В программе представлены следующие фильмы: “Рассвет над озером Ван” Артака Игитяна и Ваана Степаняна (Армения), “Брестская крепость” Александра Котта (Россия), “Край” Алексея Учителя (Россия), “Я тебя люблю” Павла Костомарова и Александра Расторгуева (Россия), “Сказ о розовом зайце” Фархата Шарипова (Казахстан), “Невестка” Ермека Турсунова (Казахстан), “Райские птицы” Романа Балаяна (Украина), “Истинный полдень” Носира Саидова (Таджикистан), “Свет-аке” Актана Арыма Кубата (Киргизия), “На том берегу, где осталось детство” режиссера из Узбекистана Сабира Назармухамедова и “Свадьба в Бессарабии” Наполеона Хелмиса (Молдова).