12 Հուլիս 2011 - 08:41 AMT
Եվ Վաշինգտոնը, և Մոսկվան հիանալի հասկանում են, որ ղարաբաղյան հարցի արագ կարգավորման բաղադրատոմս գոյություն չունի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, փորձագետ Սերգեյ Մինասյանը: Ըստ Մինասյանի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները վաղուց են փոխզիջման եկել հակամարտության հետագա սրացումը կասեցնելու և մարտական գործողությունների վերսկսում թույլ չտալու հարցում:
Ինչպես նշել է փորձագետը, եթե նույնիսկ առաջիկայում փաստաթուղթ ստորագրվի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ, դրա իրականացումը շատ ժամանակ կպահանջի:
Մինասյանն ընդգծել է, որ բոլորը հիանալի հասկանում են, թե ով է Կազանի հանդիպման ձախողման մեղավորը: Ըստ նրա, ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի համար ղարաբաղյան կարգավորումն անձնական գործ է դարձել և նման ձախողումները ստվերում են նրա հեղինակությունը: Ուստի, ինչպես հայտարարել է Մինասյանը, Ռուսաստանը նորանոր համառությամբ կշարունակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:

И Вашингтон, и Москва прекрасно понимают, что рецепта для скорейшего урегулирования карабахского конфликта не существует. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель директора Института Кавказа, эксперт Сергей Минасян. По убеждению Минасяна, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ давно пришли к консенсусу в вопросе недопущения дальнейшей эскалации конфликта и возобновления боевых действий.
Как отметил эксперт, если даже в ближайшей перспективе будет подписан документ по основным принципам урегулирования конфликта, реализация этого документа потребует много времени.
Минасян подчеркнул, что все прекрасно понимают, кто виноват в провале Казанской встречи. По словам эксперта, для президента РФ Дмитрия Медведева карабахское урегулирование стало личным делом, и провалы, подобные встречи в Казани, бросают тень на его имидж. Поэтому, как заявил Минасян, Россия с новой настойчивостью продолжит усилия для урегулирования этой проблемы.