Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) միջև կնքված «Հարավկովկասյան տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման նախաձեռնության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում հուլիսի 8-ից Հայաստանում են գտնվում Վրաստանից ժամանած կամավորները, որոնք ձեռնամուխ են եղել նախագծի իրականացմանը: Ինչպես հուլիսի 12-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՄԱԿ-ի ԶՀԿ «Թեմիս» հիմնադրամի կամավորական ծրագրի ղեկավար Լուկա Մոնոկին, «Կովկասի ոգին» ծրագրի իրականացման աշխատանքային խումբը ձեռնամուխ է եղել երկու ամիս առաջ, երբ տարածաշրջանի երկրների համապատասխան գերատեսչությունները նամակներ ստացան հարցաշարերով, որոնք թույլ են տալիս բացահայտել ոչ միայն նյութական, այլ նաև այդ երկրների ոչ նյութական արժեքները:
Ըստ ՄԱԿ-ի ԶՀԿ փորձագետ Էլեն Բերմանի, Հայաստանը մեծխ ներուժ ունի, որն էլ կարող է ներկայացբել աշխարհին, իսկ «Կովկասի ոգին» նախագիծը թույլ կտա համախմբել Հայաստանի առավելություններն ու պատասխանել այն հարցին, թե ինչու զբոսաշրջիկը պետք է ընտրի հենց այս երկիրը»:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը 2 հիմնական պատասխան տվեց վերոնշյալ հարցին. առաջինը, երկիրը հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն ունի, Հայաստանում կան բարենպաստ կլիմայական պայմաններ, ակտիվորեն զարգանում են ենթակառուցվածքները, սակայն, ամենակարևորը «հայ ժողովրդի հյուրասիրությունն է, որը յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի թույլ է տալիս ընդունված զգալ իրեն»:

12 Июль 2011 - 09:00 AMT
Волонтеры Всемирной организации туризма уже приступили к реализации регионального проекта «Дух Кавказа» в Армении
В рамках подписанного между Министерством экономики Армении и Всемирной организации туризма ООН меморандума о взаимопонимании «Об инициативе развития туризма в Южнокавказском регионе» в республике с 8 июля находятся прибывшие из Грузии волонтеры, которые приступили к реализации регионального проекта. Гости побывали в разных областях Армении, где ознакомились с достопримечательностями и культурой армянского народа.
Как сообщил 12 июля на пресс-конференции в Ереване руководитель волонтерской программы фонда «Темис» ВОТ ООН Лука Маноки, к реализации регионального проекта под названием «Дух Кавказа» рабочая группа приступила два месяца назад, когда в соответствующие ведомства стран региона были разосланы письма с вопросами, позволяющими выявить не только материальные, но и особые нематериальные ценности этих стран. По мнению же эксперта ВОТ ООН Элен Берман, Армения обладает огромным потенциалом, которым и может быть представлена всему миру, а проект «Дух Кавказа» позволит объединить преимущества Армении и ответить на вопрос: «почему турист должен выбрать именно эту страну?».
В свою очередь начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян отметил два основных направления ответа на вышестоящий вопрос: во-первых, страна богата культурно- историческим наследием, в Армении благоприятные климатические условия, активно развивается инфраструктура, но «самое главное – гостеприимство армянского народа, которое позволяет чувствовать каждого туриста здесь принятым».
С 3 по 6 июля Армению посетил генеральный секретарь Всемирной организации туризма ООН (ВОТ ООН) Талеб Рифаи, которого сопровождал исполнительный директор по линии сотрудничества и услуг стран-членов ВОТ ООН Золтан Сомоги.