Ճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը՝ Հայաստանը կարող է ներքաշվել վտանգավոր խաղի մեջ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը: «Դա վտանգավոր խաղ է ոչ միայն Ադրբեջանի դիրքորոշման պատճառով, այլ նաև այն պատճառով, որ եթե Հայաստանը հիմա ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը, դա միջազգային հանրության համար անցանկալի փոփոխությունների կհանգեցնի»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ Մինասյանի, եթե Հայաստանը հիմա ճանաչի Արցախի, դա կդրդի Ադրբեջանին պատերազմ սկսել: «Չեմ կարծում, որ Հայաստանի գործող իշխանությունները կգնան այդ քայլին, սակայն Արցախի անկախությունը ճանաչելու հնարավորությունը զսպող ռեսուսր է Հայաստանի ձեռքում: Ադրբեջանի համար Աստանայի ԵԱՀԿ գագաթաժողովից հետո պարզ դարձավ, որ եթե նա պատերազմ սկսի, ապա հաջորդ օրը Հայաստանը կճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը»,-ասել է Մինասյանը:
Դեկտեմբերի 2-ին Աստանայի գագաթաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը չունի քաղաքական, իրավական, բարոյական իրավունքներ հավակնելու Ղարաբաղի վրա: Նախագահը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի դեպքում Հայաստանն այլ ելք չի ունենա, քան Արցախի Հանրապետության անկախության իրավական ճանաչումը, և բոլոր ջանքերը կգործադրի Արցախի անվտանգությունն ապահովելու համար:

Признание независимости Нагорного Карабаха Арменией может втянуть армянскую сторону в довольно опасную игру. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель директора Института Кавказа Сергей Минасян. “Это довольно опасная игра не только из-за позиции Азербайджана, но и потому, что признание Арменией Карабаха сейчас принесет собой нежелательные для международного сообщества изменения”,- сказал эксперт.
По словам Минасяна, если Армения признает независимость Арцаха сейчас, то этим вынудит Азербайджан начать войну. “Не думаю, что действующее руководство Армении пойдет на этот шаг, но возможность признания Нагорного Карабаха – ресурс в руках Армении, который играет сдерживающую роль. Для Азербайджана после саммита ОБСЕ в Астане стало ясно, что если он начнет войну, то в следующий день Армения признает Карабах”,- сказал Минасян.
Выступая 2 декабря на саммите ОБСЕ в Астане, президент Армении Серж Саргсян заявил, что у Азербайджана нет ни политических, ни правовых, ни даже моральных оснований претендовать на Карабах. Глава армянского государства также заявил, что в случае военной агрессии со стороны Азербайджана, у Армении не останется другого выбора, как де-юре признать независимость Республики Арцах и приложить все усилия для обеспечения ее безопасности.