մակարդակովՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) փորձագետ Էլեն Բերմանը հուլիսի 12-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը աշխարհի շատ երկրներից ավելի անվտանգ են: Նա տպավորված է Հայաստանի հարուստ զբոսաշրջային ներուժով և վստահ է, որ զբոսաշրջիկներն անպայման կցանկանան այցելել Հայաստան:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) միջև կնքված «Հարավկովկասյան տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման նախաձեռնության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում հուլիսի 8-ից Հայաստանում են գտնվում Վրաստանից ժամանած կամավորները, որոնք ձեռնամուխ են եղել նախագծի իրականացմանը:
Անդրադառնալով նախագծի իրականացմանը՝ Էլեն Բերմանն ընդգծել է, որ քաղաքկան հակամարտությունները չեն ազդի դրա վրա, հակառակը, բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն դրանց կարգավորման համար:
Իր հերթին ՄԱԿ-ի ԶՀԿ «Թեմիս» հիմնադրամի կամավորական ծրագրի ղեկավար Լուկա Մոնոկին կարևորեց երկրների մրցունակության բարձրացումը ոչ թե առանձին երկրների, այլ տարածաշրջանային մակարդակով: «Մի երկրի հաջողությունը հաջողություն կդառնա նաև մյուսի համար և հակառակը: Այստեղ հարկավոր է համակցել մրցունակությունը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ոլորտում առկա թերություններին, ապա հյուրերը նշեցին սահմանների փակ լինելը և ճանապարհային նշանների բացակայությունը, որոնք օգնում են ինքնուրույն ճամփորդող զբոսաշրջիկներին չմոլորվել:

12 Июль 2011 - 09:03 AMT
Эксперт Всемирной организации туризма ООН Элен Берман 12 июля на пресс-конференции в Ереване заявила, что Армения и Грузия безопаснее многих стран мира. Она впечатлена богатым туристическим потенциалом республики и уверена, что туристы обязательно захотят посетить Армению.
В рамках подписанного между Министерством экономики Армении и Всемирной организации туризма ООН меморандума о взаимопонимании «Об инициативе развития туризма в Южнокавказском регионе» в республике с 8 июля находятся прибывшие из Грузии волонтеры, которые приступили к реализации регионального проекта. Касаясь реализации самого проекта, Элен Берман подчеркнула, что политические конфликты не повлияют на его реализацию, а наоборот создадут благоприятные условия для их разрешения.
В свою очередь руководитель волонтерской программы фонда «Темис» ВОТ ООН Лука Маноки придал важность повышению конкурентоспособности стран не в отдельности, а на региональном уровне. «Удача одной страны станет удачей также для другой и наоборот. Здесь важно скоординирована конкурентоспособность», – сказал он.
Что же касается имеющихся недостатков в сфере туризма, то гости отметили закрытость границ и отсутствие дорожных знаков, которые помогают туристам, путешествующим самостоятельно, не заблудиться.