12 Հուլիս 2011 - 09:23 AMT
«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կայանալու է ֆրանսահայ կինոռեժիսոր և դերասան Սերժ Ավետիքյանի «Շների պատմությունը» ֆիլմի երևանյան պրեմիերան:
«Պատմությունն է շուն և ոչ թե շունը պատմություն: Ես հատուկ գնացի Ստամբուլ, որպեսզի նկարահանեի ֆիլմը: Որտե՞ղ է մնացել շան տրադիցիան: Իմ ֆիլմում շների միջոցով անալիզ է արվում քաղաքի պատմությունը: Ես դեմ եմ Հայոց ցեղասպանությունը ներակայացնել ուղիղ կերպով», – ասաց Ավետիքյանը:
Ֆիլմը պատմում է Ստամբուլը 2010 թ-ին: Մինչ քաղաքը ներկայացվում է իբրև եվրոպական մշակութային մայրաքաղաք, ո՞վ է հիշում, որ 1910-ին հազարավոր շներ են ոչնչացվել` հանուն արևմտականացման և առաջընթացի: Բնակիչները մտորում են այն կապի մասին, որ այսօր ունեն իրենց շրջակայքի փողոցային շների հետ: Քաղաքի եվրոպական կենտրոնից մինչև հեռավոր արվարձաններ` տեսակետների այլազանությունը ի ցույց է դնում հասարակության պատկերը` իր զարգացմամբ, հակասություններով և դինամիկայով:
Սերժ Ավետիքյանը ծնվել է 1955թ-ին Երևանում:Կինոյի ու թատրոնի դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր: Մյոդոնի (Ֆրանսիա) դրամատիկական արվեստի բարձրագույն դպրոցում սովորելուց հետո 1971-ին մեկնել է Փարիզ, որտեղ աշխատել է դրամատիկական արվեստի բարձրագույն դպրոցի ուսանողների հետ: 1976-ին ստեղծել է թատերախումբ և մի շարք պիեսներ բեմադրել: Միաժամանակ հանդես է եկել կինոյում և հեռուստատեսությամբ: 1988-ին հիմնել է սեփական կինոընկերությունը: Որպես ռեժիսոր` նկարահանել է վավերագրական, կարճամետրաժ, միջին մետրաժի ֆիլմեր և երեք անիմացիոն ֆիլմ: «Շների կղզին» 2010-ին Կաննի կարճամետրաժ կինոնկարների մրցույթում արժանացել է «Ոսկե արմավենու ճյուղի»:

12 Июль 2011 - 09:23 AMT
В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” состоится ереванская премьера фильма “История собак” французского кинорежиссера армянского происхождения Сержа Аветикяна.
“Это история – собака, а не наоборот. Я специально поехал в Стамбул, чтобы снять фильм. Посредством фильма делается анализ истории города. Я против прямого представления Геноцида армян”, – сказал Серж Аветикян.
События фильма происходят в 2010 году в Стамбуле. Город представляется как европейская культурная столица, да и кто теперь вспомнит, как 100 лет назад в 1910 году были уничтожены тысячи собак во имя процветания города и прогресса. Жители города задумываются над своим отношением к окружающим их бездомным собакам. Как показано в фильме, разнообразие видов собак зависит от места их обитания: от европейского центра столицы до отдаленных районов показывается расслоенность общества по развитости, понятиям о жизни, динамике.
Серж Аветикян родился в 1955 году в Ереване. Аветикян – актер кино и театра, режиссер, сценарист и продюсер. После учебы в Высшей школе драматического искусства Медона (Франция) в 1971 он переехал в Париж, где работал со студентами высшей школы драматического искусства. В 1976 году создал театральную труппу и осуществил постановки нескольких спектаклей. Одновременно снимался в кино и на телевидении. В 1988 году основал собственную кинокомпанию. В качестве режиссера является автором короткометражных, документальных и нескольких анимационных фильмов. Его фильм “Остров собак” был удостоен “Золотой пальмовой ветви” конкурса короткометражных фильмов Каннского кинофестиваля 2010 года.