12 Հուլիս 2011 - 11:14 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտությունը հարկավոր է լուծել Հարավային Սուդանի հակամարտության օրինակով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության ղեկավար Ռուբեն Թովմասյանը: «Հարավային Սուդանի օրինակը ամենաընդունելին է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տեսակետից: Սկզբում անցկացվեց հանրաքվեն, հետո լուծվեցին մյուս հարցերը»,-ասել է Թովմասյանը:
Ըստ Թովմասյանի, Ղարաբաղի դեպքում պետք է հաշվի առնել ոչ միայն ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, այլ նաև այն, որ Ղարաբաղում գլխավոր լեզուն միշտ եղել և մնում է հայերենը:
Հուլիսի 9-ին Հարավային Սուդանը պաշտոնապես անջատվեց Սուդանի Հանրապետությունից և դարձավ անկախ պետություն: Անկախությունը հռչակվեց 21-ամյա քաղաքացիական պատերազմից հետո, որը խլեց 1-2 մլն մարդու կյանք: Հրադադարի մասին համաձայնագիրը կնքվեց 2005թ.: Հանրաքվեն կայացավ 2011թ.: Քվեարկության ժամանակ Հարավային Սուդանի բնակչության 98 տոկոսը արտահայտվեց պետության անկախության ստեղծման օգտին:
Հարավային Սուդանի անկախությունն առաջինը ճանաչեց Սուդանի Հանրապետությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես ճանաչել է Հարավային Սուդանի Հանրապետության անկախությունը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Հարավային Սուդանում անկախ պետականության հռչակումը ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրականացում է և հակամարտությունների քաղաքակիրթ հանգուցալուծման ևս մեկ օրինակ»,- նշել է նա:

Карабахский конфликт необходимо урегулировать по примеру разрешения конфликта в Южном Судане. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян. «Пример Южного Судана самый подходящий с точки зрения урегулирования карабахского конфликта. Сначала будет проведен референдум, а потом решатся остальные вопросы», – сказал Товмасян.
По словам главы Компартии Армении, в случае с карабахским конфликтом необходимо учесть фактор не только принципа права народов на самоопределение, но и то, что главным языком в Карабахе всегда был и остается армянский.
9 июля Южный Судан официально отделился от Республики Судан и стал независимым государством. Провозглашение независимости Южным Суданом итог 21-летней гражданской войны, унесшей жизни от одного до двух миллионов человек. Соглашение о прекращении огня, было подписано властями Республики Судан и повстанцами с юга страны в 2005 году. Южный Судан, согласно этому документу, получил статус независимой от севера автономии, которой было предоставлено право на референдум о выходе из состава республики. Но референдум состоялся лишь в начале 2011 года. В ходе голосования более 98 процентов населения Южного Судана высказались за создание независимого государства.
Независимость Южного Судана первой признала Республика Судан. Армения была в числе первых государств, которые признали независимость Южного Судана. Как заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, провозглашение независимости Южного Судана – реализация принципа равенства народов и права народов на самоопределение, а также еще один пример урегулирования конфликтов цивилизованным путем.