Աշխարհահռչակ լեհ ռեժիսոր Վոյչեխ Մարչևսկին, ով Հայաստան է եկել «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում, Հայաստանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանողների համար անցկացրեց վարպետության դասեր: Մարչևսկին խոսեց հատկապես ռեժիսորական արվեստի և օպերատորական աշխատանքի մասին: Ըստ նրա, իսկական ռեժիսորը պետք է թաքցնի որոշ բաներ, որպեսզի ֆիլմի բովանդակությունը ինչ-որ չափով գաղտնի մնա: «Այն ֆիլմը, որը միանգամից պատմում է ամեն ինչ, ֆիլմ չէ, այլ լրատվական գործակալություն», – ասաց Մարչևսկին: Այդ համատեքստում, ռեժիսորը օպերատորներին խորհուրդ տվեց ստվերի միջոցով «փակել» որոշ կարևոր բաներ:
Վոյչեխ Մարչևսկին ծնվել է 1944թ-ին Լեհաստանի Լոձ քաղաքում:Լեհ կինոռեժիսոր է սցենարիստ: 1962-ին սկսել է ռեժիսուրա ուսանել Կինոյի, հեռուստատեսության և թատրոնի պետական բարձրագույն դպրոցում: Ուսումն ընդհատել է 1964-ին, ընդունվել համալսարան` փիլիսոփայություն և պատմություն ուսումնասիրելու նպատակով: Երեք տարի անց վերադարձել է կինոդպրոց` կինոռեժիսորական կրթությունն ավարտելու: 1968-2001 թթ. 12 ֆիլմ է նկարահանել: Նրա «Վախերը» 1981-ին «Արծաթե արջի»` Ժյուրիի հատուկ մրցանակին է արժանացել Բեռլինի 32-րդ ՄԿՓ-ում: «Փախուստ «Ազատություն» կինոթատրոնից» ֆիլմը 1991-ին ցուցադրվել է Կաննի ՄԿՓ-ի «Հատուկ հայացք» ծրագրում: Կինոռեժիսուրայից բացի, Մարչևսկու կյանքում նշանակալից տեղ ունի ուսուցչությունը: 1984-ից կանոնավորապես դասավանդել է Կոպենհագենի Կինոյի և հեռուստատեսության ազգային դպրոցում: 1992-1994 թթ. Մեծ Բրիտանիայի Կինոյի և հեռուստատեսության ազգային դպրոցի ռեժիսուրայի ֆակուլտետի դեկանն է եղել: Ի լրումն` Անջեյ Վայդայի կինոռեժիսուրայի բարձրագույն դպրոցի համահիմնադիրն է և գլխավոր դասախոսներից մեկը, դպրոց, որը Վարշավայում իր դուռը բացեց ուսանողների առաջ 2002-ին:
«Ռեժիսուրան դա զուտ մասնագիտություն չէ, այլ առաքելություն է և կոչում: Այն իմ համար շարժանկարի միջոցով հաղորդակցվելն է կինոդիտողի հետ: Ես պատասխանատու եմ իմ ֆիլմերի համար», ասում է Մարչևսկին:

Известный польский режиссер Войчех Марчевский, приехавший в Армению для участия в 8-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”, провел мастер-класс для студентов Армянского государственного института театра и кино. Марчевский особое внимание уделил режиссерскому искусству и работе оператора. По его мнению, истинный режиссер должен уметь скрыть некоторые детали, чтобы содержание фильма в какой-то мере оставалось тайной. “Фильм, который рассказывает обо всем сразу – это не фильм, это информационное агентство”, – сказал Марчевский. В этом контексте он посоветовал операторам посредством тени “скрывать” некоторые важные детали.
Войчех Марчевский родился в 1944 году в городе Лодзь Польши. Он является кинорежиссером и сценаристом. В 1962 году начал изучать режиссуру в Высшей школе кино, телевидения и театра. В 1964 году прервал учебу и поступил в университет с целью изучения философии и истории. Через три года вернулся в киношколу, чтобы закончить режиссерское образование. С 1968 по 2001 годы снял 12 фильмов. Фильм “Страхи” в 1981 году был удостоен “Серебряного медведя” 32-го МКФ в Берлине. В программе “Особый взгляд” Каннского кинофестиваля 1991 года был представлен фильм Войчеха Марчевского “Побег с кинофестиваля “Свобода”. Кроме режиссуры в жизни Марчевского важную роль играет и преподавание. С 1984 года он преподавал в Национальной школе кино и телевидения Копенгагена. В 1992-1994 гг. был деканом факультета режиссуры Национальной школы кино и телевидения Великобритании. Вдобавок ко всему, является сооснователем и преподавателем в Высшей школе кинорежиссуры Анджея Вайды, двери которой отворились перед студентами в 2002 году.
“Режиссура – это не только профессия, это особая миссия. Для меня это способ общения с кинозрителем посредством кадров. Я ответственен за свои фильмы”, – сказал Марчевский.